Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
27. 8. 2012,
14.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Iran

Ponedeljek, 27. 8. 2012, 14.49

8 let, 7 mesecev

V Iranu število deklet, ki se poročajo z desetimi leti, vsako leto narašča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Iranska nevladna organizacija razkriva, da je vedno več deklet, ki so poročena že pri desetih letih, hkrati pa opozarja, da takšna dekleta čez nekaj let največkrat zaprosijo za ločitev.

V zadnjem letu so državni statistični podatki pokazali, da se je število deklet, ki so se poročila pred izpolnjenim desetim letom starosti, podvojilo. Trend mladostniških porok je že prestrašil strokovnjake za varstvo pravic otrok, saj so prepričani, da takšne prezgodnje poroke ne vodijo samo v ločitev, ampak lahko pri mladih povzročijo tudi duševne bolezni, samomore, pobege od doma in prostitucijo.

Glede na podatke državne organizacije za civilno registracijo je med mladostniki največ deklet, ki se poročijo pred izpolnjenim desetim letom starosti. Da se trend širi, dokazuje tudi iranska nevladna organizacije Družba za zaščito pravic otrok, v kateri trdijo, da se je leta 2009 poročilo več kot 43 tisoč deklet, starih manj kot 15 let, leto prej pa se je poročilo le malo več kot 33 tisoč deklet, ki so bila mlajša od 15 let. Skrb vzbujajoče so številke iz leta 2010, saj naj bi se takrat poročilo kar 716 deklet, ki so bila stara deset ali manj let, leto prej pa se je poročilo 449 takšnih deklet.

Družine so zadolžene, zato poročajo tudi najmlajše hčerke

Tiskovni predstavnik organizacije Farshid Jazdani je pojasnil, da je poročanje deklet, ki so mlajša od deset let, priljubljeno ravno zaradi revščine, prebivalstvo najrevnejših območij je namreč v večini nepismeno ali zasvojeno z drogami. Strokovnjaki so celo prepričani, da družine poročajo svoje hčere s starejšimi moškimi zato, da bi odplačale svoje dolgove. "Družine so se znašle v takšni revščini, da poročajo svoje hčere. Pri tem odločilno vlogo igra tudi neizobraženost," je povedal Jazdani.

Poroke otrok se največkrat ne končajo srečno, saj tisti, ki so se poročili tako mladi, v svojih najstniških letih zaprosijo za ločitev. Jazdani je pojasnil, da se je med letoma 2007 in 2010 kar 15 tisoč žensk, starih od 15 do 19 let, ločilo od svojega moža.

Poroke dovoljujejo iranski zakoni

Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z zaščito pravic otrok, so prepričani, da se poroke sklepajo, ker iranski zakoni to dovoljujejo. Ti so porokam deklic močno naklonjeni, saj so prepričani, da se morajo poročiti že v rani mladosti. Še pred časom je veljalo, da se dekleta lahko poročijo z devetimi leti, zdaj pa velja, da se dekleta ne smejo poročiti pred 13. letom, fantje pa pred 15. letom starosti, vendar se lahko poročijo le s privoljenjem staršev in dovoljenjem iranskih sodišč.

Čeprav mnogi kritizirajo iranski zakon, ki dovoljuje poroke tako mladih otrok, je poslanec v iranskem parlamentu Mohamed Ali Asfenani prepričan, da ima Iran versko dolžnost, da dovoljuje poroke deklic, ki so stare več kot devet let. "Nekaterim morda ni všeč naš trenutni islamski pravni red, vendar bi morali dovoliti, da bi se deklice poročale že pri devetih letih, saj so takrat že v puberteti in tako sprejemljive za zakon. Če bi delali kako drugače, bi pravzaprav nasprotovali islamskemu šeriatskemu pravu," je povedal Asfenani za spletno stran Khabar Online.

Ne spreglejte