Četrtek, 17. 1. 2019, 15.00
5 let, 10 mesecev
Turške oblasti iz države izgnale nizozemsko novinarko
Turške oblasti so zaradi suma povezav s terorizmom iz države danes izgnale nizozemsko novinarko. Ob tem so v Ankari poudarili, da izgon novinarke Ans Boersma ni povezan z njenim novinarskim delom v Turčiji, temveč da so jo preventivno izgnali zaradi informacij danske policije, da ima novinarka povezave s teroristično organizacijo.
Svobodna novinarka Ans Boersma, ki je živela v Istanbulu in pisala za največji nizozemski finančni časnik Het Financieele Dagblad, je danes sporočila, da so jo v sredo prijeli, danes pa izgnali iz države in da je že na letalu na Nizozemsko.
Po poročanju omenjenega časnika so jo prijeli, ko je bila v sredo v imigracijskem uradu v Istanbulu, da bi podaljšala svoje dovoljenje za prebivanje. Nedavno ji je sicer urad predsednika države v Ankari izdal novinarsko izkaznico za letošnje leto.
Nizozemska novinarka naj bi bila povezana s teroristi
Direktor komunikacij v uradu turškega predsednika Fahrettin Altun je potrdil njen izgon in dejal, da ta ni povezan z njenim novinarskim delom v Turčiji. Dejal je, da so nedavno od danske policije prejeli obveščevalne podatke, da ima povezave s teroristično organizacijo Jabhat al Nusra, ki je bila v Siriji nekoč povezana z Al Kaido.
We are deeply sad about the deportation of our @CFWIJ member and fellow, @AnsBoersma from #Turkey. We do not find a solid ground in this deportation, urge the #Turkish govt to review this case and allow Ans to work in the country. https://t.co/V11NfLg68Q @globalfreemedia @iwmf pic.twitter.com/bwidmsX6iI
— #WomenInJournalism (@CfWiJ) January 17, 2019
Dodal je še, da je vrsta skupin, tudi Islamska država in Kurdska delavska stranka, v zadnjih letih izvedla več napadov v Turčiji in da v sodelovanju z drugimi državami, tudi Nizozemsko, v Turčiji poskušajo preprečiti te grožnje.
Novinarske organizacije kritične do ravnanja Turčije
Združenje nizozemskih novinarjev je od nizozemske vlade zahtevalo ukrepanje, po možnosti tudi zamrznitev diplomatskih odnosov s Turčijo. Poudarili so, da gre za "žalostno novo dno" turških oblasti, ki kaže na sovražnost do novinarjev v Turčiji. Odgovorni urednik časnika Het Financieele Dagblad Jan Bonjer je izgon novinarke označil za "očitno kršitev svobode medijev".
V nevladni organizaciji Novinarji brez meja so ob tem poudarili, da je novinarka pred devetimi dnevi dobila novo novinarsko izkaznico, in se ob tem vprašali, kako je lahko samo v devetih dneh postala grožnja nacionalni varnosti.
Turške oblasti po poskusu državnega udara pridržale tudi novinarje
Nizozemska in Turčija sta odnose normalizirali septembra lani, potem ko so se leta 2017 poslabšali, ker Nizozemska turškim politikom ni dovolila kampanj pred spornim turškim referendumom.
Po neuspešnem poskusu državnega udara leta 2016 so turške oblasti aretirale več deset tisoč ljudi, med njimi tudi novinarje. Po indeksu Novinarjev brez meja je na 157. mestu med 180 državami, kar zadeva svobodo medijev.