Ponedeljek, 22. 4. 2019, 16.15
5 let, 7 mesecev
Trump želi ustaviti izvoz iranske nafte
Ameriški predsednik Donald Trump ne bo več dopuščal izjem pri sankcioniranju uvoza nafte iz Irana, ki jih je lani jeseni omogočil osmim državam. "S tem želimo popolnoma ustaviti izvoz iranske nafte in tako iranskemu režimu odvzeti glavni vir prihodkov," so danes sporočili iz Bele hiše.
ZDA so po izstopu iz iranskega jedrskega sporazuma lani postopoma obnavljale sankcije proti Iranu. Državni sekretar Mike Pompeo je jeseni dejal, da želijo s sankcijami prisiliti Iran, da se začne vesti kot normalna država.
ZDA uvedle sankcije za države, ki bi uvažale nafto iz Irana
Začasno pa so za šest mesecev, do 1. maja 2019, izjemo dovolile osmim državam, in sicer Južni Koreji, Indiji, Kitajski, Turčiji, Japonski, Tajvanu ter Italiji in Grčiji. Te države naj bi postopoma zmanjševale nabavo in so se zavezale k zmanjšanju uvoza nafte.
Iz Bele hiše so danes sporočili, da bosta ameriški zaveznici pri sankcioniranju Irana, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati, s povečano proizvodnjo nadomestili izpad iranske nafte, da ta ne bo negativno vlival na trge. Informacije o ukinitvi izjem so sicer že pred uradno objavo vplivale na dvig cene nafte, danes je pridobila okrog dva odstotka, analitiki pa pričakujejo nadaljnjo rast tudi v prihodnjih dneh.
"Skupaj z zavezniki smo odločeni, da bomo obdržali in še povečali pritisk na Iran, da bo prenehal aktivnostmi, ki ogrožajo ZDA, naše partnerje in mir na Bližnjem vzhodu," so še poudarili v Beli hiši.
Ne bo težav z nadomeščanjem nafte
Trump je menil, da ne bo težav z nadomeščanjem iranske nafte. "Savdska Arabija in druge članice Opeca bodo več kot nadomestile razliko po popolni uveljavitvi sankcij na iransko nafto," je zapisal na Twitterju.
To so potrdili tudi v Savdski Arabiji, kjer je minister za nafto Khalid al Falih poudaril, da bodo stabilizirali trg. "Potrjujemo svojo zavezanost, da ves čas stabiliziramo trg," je sporočil. Savdska Arabija bo po njegovih navedbah sodelovala z drugimi proizvajalkami, da bo kupcem vedno na voljo dovolj nafte.
Medtem ko so nekatere države že skoraj prenehale kupovati iransko nafto, pa bi današnja odločitev lahko precej bolj prizadela Kitajsko in Turčijo ter tako še poslabšala njune odnose z ZDA.
V Teheranu pripravljeni na ukrepe
Ameriški državni sekretar Pompeo je ob tem dejal, da je Iran zaradi lani novembra uvedenih sankcij "izgubil že na milijarde dolarjev, s katerimi bi financiral teroristične organizacije, razvijal jedrsko orožje in financiral upornike v Jemnu".
V Teheranu poudarjajo, da so pripravljeni na ameriške ukrepe. Ob tem so ponovili grožnje, da bo v primeru sankcij pri izvozu nafte Iran oviral prevoz nafte čez strateško pomembno ožino Hormuz pri Perzijskem zalivu.
V Teheranu so pripravljeni na ukrepe.
Ameriško potezo pa je danes pozdravil tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu. "Gre za pomembno odločitev, s katero bomo povečali pritisk na iranski teroristični režim," je dejal. Ponovil je, da je to pravi način, da zaustavijo Iran.
ZDA so lani odstopile iz leta 2015 podpisanega celovitega dogovora o iranskem jedrskem programu, ki so ga podpisale še Velika Britanija, Francija, Kitajska, Rusija in Nemčija, saj je Trump menil, da ta ne deluje. Znova je vzpostavil številne sankcije, da bi Iran prisilil, da omeji razvoj jedrskih in raketnih programov.
2