Torek, 17. 7. 2018, 19.32
6 let, 4 mesece
Trump pod plazom kritik, nekateri mu očitajo tudi narodno izdajo
Ameriški predsednik Donald Trump se je v ponedeljek zvečer vrnil v ZDA, kjer so ga pričakali valovi kritik zaradi vedenja na skupni novinarski konferenci z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Ameriško javnost je zmotilo dejstvo, da je Trump v razpravi o ruskem vmešavanju v ameriške predsedniške volitve leta 2016 bolj verjel Putinu kot ameriškim obveščevalcem.
Ameriški predsednik Donald Trump je na novinarski konferenci v Helsinkih izjavil, da verjame besedam ruskega predsednika Vladimirja Putina, da se Rusija ni vpletala v ameriške volitve leta 2016.
S tem je Trump pred televizijskimi kamerami zavrnil navedbe lastnih obveščevalnih služb, članov lastne vlade in ameriškega pravosodnega sistema, ki je pred omenjenim vrhom zaradi vdorov v računalnike demokratske stranke objavilo obtožnice proti 12 ruskim obveščevalcem.
Trump pod plazom kritik, ogorčeni so tudi nekateri republikanci
Trumpove besede so v ZDA naletele na hude kritike. Demokrati in nekdanji državni uradniki, kot je nekdanji šef Cie John Brennan, Trumpa obtožujejo izdaje. Nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je izjavila, da se je Trump na omenjeni novinarski konferenci vedel protiameriško.
Zaradi Trumpovih izjav je zavrelo tudi med republikanci. "To je bila ena od najbolj sramotnih predstav ameriškega predsednika v zgodovini," je sporočil republikanski senator iz Arizone John McCain.
"Trump in Putin sta brala isti scenarij, predsednik pa se je odločil, da bo branil tirana pred poštenimi vprašanji svobodnega tiska, in je dal Putinu platformo za širjenje propagande in laži vsemu svetu," je sporočil McCain.
Ameriški predsednik Donald Trump in ruski predsednik Vladimir Putin v družbi ameriške prve dame Melanie Trump.
Coats: Vpletanje Rusije v volitve leta 2016 je dejstvo
Ameriški predsednik se je ob vrnitvi v domovino spet jezil na medije in novinarje, vendar pa je nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti Dan Coats vpletanje Rusije v ameriške predsedniške volitve leta 2016 označil za dejstvo.
"V naši oceni ruskega vpletanja v volitve leta 2016 in njena nadaljnja vztrajna prizadevanja za spodkopavanje demokracije smo bili zelo jasni. Še naprej bomo zagotavljali jasne in objektivne obveščevalne informacije v podporo lastni nacionalni varnosti," je sporočil Coats.
Srečanje med predsednikoma minilo brez večjih dogovorov
Večina ameriških medijev predsednikov nastop s Putinom označuje za spodrsljaj in napako, razloge za to pa iščejo tudi v domnevni predsednikovi nepripravljenosti na srečanje.
Številni politični analitiki se ob tem sprašujejo, čemu natančno je bil vrh med Trumpom in Putinom namenjen, strinjajo pa se, da je iz njega kot zmagovalec izšel Putin. Voditelja sta se na srečanju sicer med drugim dotaknila humanitarne pomoči Siriji in odstopa ZDA od iranskega jedrskega sporazuma.
1