Sreda, 29. 10. 2014, 16.26
1 leto, 1 mesec
To so najbogatejši ljudje v zgodovini človeštva
V medijih pogosto zasledimo lestvice najbogatejših. Svetovno znana je lestvica najbogatejših Zemljanov, ki jo pripravlja ameriška revija Forbes. V Sloveniji pripravlja lestvico najbogatejših Slovencev revija Manager. Ta bo prihodnji teden objavila lestvico stotih najbogatejših Slovencev za leto 2014.
To so v primerjavi z bogastvom najbogatejših ljudi vseh časov nizki zneski. Seveda je težko izračunati, koliko so v današnjem denarju tehtali nekdanji superbogataši. Tako ne vemo, koliko je bil v resnici bogat lidijski kralj Krez, ki je živel v šestem stoletju pred našim štetjem.
Še dolgo se je v številnih jezikih pojavljal izraz "bogat kot Krez", v angleščini na primer še dandanes. Lidijski kralj je v antiki veljal za prvega vladarja, ki je koval denar in vzpostavil prvi denarni sistem.
Kras je najprej začel bogateti, ko je poceni odkupoval premoženje Rimljanov, ki jih je oblast razglasila za sovražnike države, ter to premoženje dražje prodajal naprej. Nato se je začel ukvarjati tudi s trgovino s sužnji in bil lastnik rudnikov srebra.
Po propadu rimskega imperija ni bilo več podobnih superbogatašev. Šele v renesančni Italiji so se spet pojavljali bogataši. V 15. stoletju je za najbogatejšega veljal Firenčan Cosimo de' Medici, ki je imel premoženje v vrednosti današnjih nekaj deset milijonov evrov.
V 19. stoletju so postali sopomenka za bajno bogatega človeka pripadniki judovske bankirske družine Rothschild. Začetnik poslovnega uspeha rodbine je bil posojevalec denarja in zlatar Mayer Amschel Rothschild, ki se je leta 1744 priselil v Frankfurt.
Zlasti sta bili uspešni britanska in avstrijska veja Rothschildov – pripadniki obeh so celo dobili plemiške naslove. Družinsko premoženje Rothschildov naj bi bilo na vrhuncu njihove moči po najbolj optimistični različici skupaj vredno več kot današnjih bilijon evrov.
19. stoletje in začetek 20. stoletja je bilo obdobje superbogatašev. Prvi bogataš, ki je dobil oznako multimilijonar, je bil John Jacob Astor (izvirno: Johann Jakob Astor). Astor (1763–1848) se je rodil v Nemčiji, od koder se je priselil v London, leta 1784 pa je prišel v New York.
Še bolj bogat kot Astor je bil Cornelius Vanderbilt (1794–1877), ki je na vrhuncu svojega bogastva, pri 82 letih, imel pod palcem premoženje v vrednosti današnjih več kot 130 milijard evrov (vir: Neotarama). Bil je član znane družine Vanderbilt, ki se je že sredi 17. stoletja v Ameriko priselila iz Nizozemske.
Ameriški industrialec Henry Ford (1863–1947) je imel na vrhuncu svojega bogastva premoženje, ki bi bilo danes vredno slabih 150 milijard evrov. Ford, ki je bil angleško-belgijskega rodu, se je začel z izdelovanjem avtomobilov ukvarjati leta 1896, a mu najprej ni šlo, saj so njegova prva tri podjetja propadla.
Podobno premoženje kot Ford je imel na svoja stara leta tudi Andrew W. Mellon (1855–1937). Bil je sin Thomasa Mellona, bankirja v Pittsburghu, ki je bil škotskega rodu.
Še z večjo srebrno žlico v ustih se je rodil William Henry Vanderbilt (1821–1885), najstarejši sin prej omenjenega Vanderbilta. William je podedoval očetovo bogastvo in ga še razširil. Ko je leta 1885 umrl, je bil najbogatejši človek na svetu – "tehtal" je več kot današnjih 180 milijard evrov.
Toda največ denarja mu je priteklo v žepe s pomočjo jeklarstva. V zgodnjih 80. letih 19. stoletja je Carnegie zgradil svoj jeklarski imperij – postal je največji izdelovalec jekla na svetu. V današnjem denarju bi njegovo premoženje doseglo več kot 230 milijard evrov. Po smrti je 90 odstotkov svojega premoženja razdelil za človekoljubne dejavnosti.
Rockefeller ni podedoval bogastva, ampak ga je ustvaril s pomočjo ukvarjanja z naftno industrijo. Njegovo podjetje Standard Oil je imelo v rokah 90 odstotkov trga s kerozinom. Leta 1911 so s protimonopolno zakonodajo njegovo podjetje razbili na 34 neodvisnih družb. Kar Rockefellerjevemu bogastvu ni škodilo, ampak ga celo podvojilo, saj je imel delnice v vseh teh podjetjih. Ko je umrl, je polovico svojega premoženja dal človekoljubnim skladom, ki jih je ustanovil.