Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
1. 3. 2012,
8.18

Osveženo pred

5 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Sirija Kofi Annan Bašar al Asad

Četrtek, 1. 3. 2012, 8.18

5 let, 8 mesecev

"Taktični umik" upornikov pred sirsko vojsko iz Babe Amra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Uporniška Sirska svobodna vojska je sporočila, "da je izvedla taktičen umik" iz predela Baba Amr v sirskem Homsu, ki ga je skoraj mesec dni obstreljevala sirska vladna vojska.

Slednja je medtem sporočila, da je prevzela popoln nadzor nad omenjenim območjem. "Sirska vojska nadzira celoten predel Baba Amr. Zadnje skupine upora so padle," je dejal predstavnik sirskih vojaških sil v Damasku.

Uporniki so se umaknili, "da bi zaščitili preostale civiliste" Uporniki so medtem sporočili, da so se po skoraj dveh dneh odločnega napada sil, zvestih režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada, umaknili z območja. "Uporniki so se umaknili iz taktičnih razlogov, da bi zaščitili preostale civiliste," je dejal predstavnik upornikov, polkovnik Rijad al Asad. Okoli 4.000 prebivalcev predela Baba Amr sicer kljub nasilju ni hotelo zapustiti svojih domov.

V objavljenem sporočilu so uporniki vladne sile obenem opozorili, naj v Baba Amru ne izvajajo "maščevalnih" napadov na civiliste. Takšna dejanja bi "režim drago stala," so še sporočili uporniki.

Upor v Baba Amru je "še vedno močan" Vodja sirskega nacionalnega sveta Burhan Galion je na tiskovni konferenci v Parizu medtem povedal, da so se uporniki umaknili, poudaril pa je, da je upor v Baba Amru "še vedno močan".

Sirska opozicija ustanovila vojaški svet Slednji je tudi sporočil, da je sirska opozicija ustanovila vojaški svet, ki bo vse oborožene opozicijske skupine združil "pod enim centralnim poveljstvom". Pojasnil je, da jim je več držav ponudilo orožje za boj proti režimu predsednika al Asada, svet pa bo ponudbe usklajeval, da ne bo prišlo do nenadzorovanega dotoka orožja v državo.

Sirski nacionalni svet je še sporočil, da je načrt usklajen z najbolje oboroženo opozicijsko skupino, svobodno sirsko vojsko, ki jo v glavnem sestavljajo odpadniki sirske režimske vojske. Svet je v preteklosti že pozval k oboroževanju upornikov, to pa je prvič, da želi borce združiti pod eno streho.

VS ZN pozval Sirijo, naj omogoči humanitarni dostop Varnostni svet ZN je medtem prvič po mesecih ruske in kitajske blokade sprejel soglasno izjavo za medije z zahtevo, naj vlada v Damasku generalni podsekretarki ZN za humanitarne zadeve Valerie Amos omogoči takojšen in neoviran dostop do prizadetega prebivalstva.

Izjava za medije je najšibkejše orodje Varnostnega sveta, ki ni pravno zavezujoče, vendar pa jo je potrebno sprejeti soglasno. To pomeni, da sta Rusija in Kitajska, ki sta doslej dvakrat vložili veto na resolucijo, ki bi zahtevala konec spopadov, le malce popustili pod mednarodnim pritiskom, če že ne zaradi dejstva, da je bilo v Siriji doslej od marca lani pobitih najmanj 7500 ljudi.

Svet ZN za človekove pravice z resolucijo obsoja sirski režim Svet ZN za človekove pravice pa je v Ženevi sprejel resolucijo, ki obsoja Sirijo zaradi "obsežnega in sistematičnega" nasilja nad civilisti. Proti resoluciji so glasovale Rusija, Kitajska in Kuba, medtem ko so se Filipini, Ekvador in Indija vzdržali. Resolucijo sta sicer predlagala Turčija in Katar, nato pa je predlog podprlo še okoli 60 držav. Zanjo je glasovalo 37 držav v 47-članskem organu. Štiri države niso glasovale.

Resolucija poziva režim, naj humanitarnim organizacijam omogoči vstop v državo Besedilo režim sirskega predsednika Bašarja al Asada poziva, naj ZN in humanitarnim organizacijam omogoči neoviran dostop v državo, da bodo lahko ocenili, kakšne so potrebe prebivalstva, zlasti v Homsu, ki velja za središče upora.

"Sirska vlada naj nemudoma prekine z nasiljem" Resolucija sicer obsoja nadaljevanje nasilja ter sistematične kršitve človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki jih izvajajo pripadniki sirskega režima. Sirsko vlado poziva, naj nemudoma prekine z nasiljem.

Ubitih že prek 7500 ljudi Svet ZN za človekove pravice, ki zaseda v Ženevi, je ta teden razmere v Siriji obravnaval na nujni seji. Visoka komisarka za človekove pravice Navi Pillay je v torek opozorila, da se razmere v državi hitro slabšajo, v sredo pa so ZN sporočili, da je po njihovih ocenah v skoraj leto dni trajajočem nasilju umrlo že prek 7500 ljudi.

Resolucija nima pravne teže, je zgolj močan diplomatski signal Resolucije Sveta ZN za človekove pravice s sedežem v Ženevi nimajo pravne teže, veljajo pa za močan diplomatski signal, ki bi lahko spodbudil sprejetje podobne resolucije v Varnostnem svetu ZN. Svet je podobno resolucijo sprejel že decembra lani, tedaj se je vzdržalo šest držav, štiri pa so bile proti.

Ne spreglejte