Sreda, 14. 9. 2011, 19.52
8 let, 9 mesecev
Tači: Na meji s Srbijo od petka kosovska policija in carina
Srbija želi prevzem nadzora s strani kosovskih oblasti preprečiti in je že napovedala "politične in diplomatske ukrepe", kosovski Srbi pa so vnovič blokirali ceste na severu Kosova.
"Načrt se bo izvajal ob spoštovanju strogih pravil"
Prevzem nadzora na prehodih je del načrta kosovske vlade in predstavnikov mednarodne skupnosti za vnovično vzpostavitev reda na severu Kosova.
"Načrt se bo izvajal ob spoštovanju nekaterih strogih pravil. Mednarodne sile na Kosovu Kfor bodo delovale v skladu s svojim mandatom, kosovske oblasti pa bodo imele tudi izvršne pristojnosti. Kosovska policija, carina in misija EU Eulex bodo imeli na voljo osebje in vire za opravljanje nadzora," je na novinarski konferenci v Prištini pojasnil Tači.
Srbija se bo odzvala s političnimi in diplomatskimi ukrepi
Srbski državni vrh s predsednikom Borisom Tadićem na čelu je v odzivu na napovedi Prištine sprejel dogovor o vrsti ukrepov za preprečitev "nasilnega vsiljevanja rešitve na Kosovu".
Srbski notranji minister Ivica Dačić je pojasnil, da so se na srečanju v torek zvečer dogovorili za niz ukrepov, ki jih mora preventivno sprejeti Srbija, da bi preprečila hude posledice. Kot je dejal, gre v glavnem za politične in diplomatske ukrepe.
Po Dačićevih besedah želijo oblasti v Prištini zavzeti sever Kosova in prehoda Jarinje in Brnjak ob pomoči Eulexa in Kforja, na kar se bodo Srbi odzvali s postavljanjem barikad na cestah, tako da bodo bodisi izbruhnili spopadi bodisi se bodo morali kosovski Srbi izseliti z območja.
Rasmussen bo obiskal Kosovo
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen bo pred načrtovanim prevzemom kosovskega carinskega nadzora na mejnih prehodih Jarinje in Brnjak v četrtek obiskal Prištino, kjer se bo sešel s kosovskim premierom Hašimom Tačijem in tudi poveljnikom sil Kfor, generalmajorjem Erhardom Drewsom. Po navedbah tiskovne predstavnice Nata Oane Lungescu je bil Rasmussenov obisk na Kosovu načrtovan že dlje časa.
Zveza Nato je sicer v Bruslju pozvala vse strani na Kosovu, naj bodo v svojem ravnanju v prihodnjih dneh previdne in poudarila, da je dialog med Beogradom in Prištino ob podpori EU najboljši okvir za napredek v odnosih.
Lokalni Srbi so se temu uprli in postavili cestne barikade. Kosovski specialci so se sicer umaknili, a so se razmere nato še zaostrile, saj so Srbi vztrajali, da mora na spornih prehodih obveljati dosedanji režim, v Prištini pa na to niso hoteli pristati.
Strani sta 5. avgusta dosegli dogovor, ki predvideva odprtje spornih mejnih prehodov za potniški promet in hkratno prepoved prevoza blaga. 2. septembra pa sta Srbija in Kosovo dosegla dogovor o priznavanju carinskih pečatov, ki bo po napovedih Thacija uveljavljen v petek. To pa za sever Kosova pomeni tudi namestitev kosovskih carinikov, mejne policije in pripadnikov misije Eulex na mejna prehoda Jarinje in Brnjak.