Torek, 14. 5. 2013, 13.54
8 let, 7 mesecev
Stiglitz: študentski dolgovi vodijo v novo krizo
Joseph Stiglitz zato meni, da vedno večja zadolženost ameriških študentov ZDA lahko pripelje v novo krizo, saj njihov skupni dolg znaša že več kot bilijon ameriških dolarjev oziroma 770 milijard evrov.
Nobelovec za ekonomijo je za New York Times zapisal, da se ZDA že skoraj tradicionalno zapletajo v vedno isto dramo, v kateri bankirji ljudi spodbujajo, da se zadolžujejo prek svojih zmožnosti, nato pa se ob kopičenju dolga sprašujejo, kako je mogoče, da so se spet znašli v krizi. Podobno kot kriza stanovanjskih posojil je tudi prihajajoča kriza študentskih posojil simptom ameriške neenakosti ter želje mladih iz slabo situiranih družin, da se izvlečejo iz revščine staršev. A neprivilegirani se kaj kmalu lahko znajdejo še nižje, kot so začeli.
Po podatkih ameriške centralne banke kar 13 odstotkov zadolženih študentov dolguje več kot 50.000 dolarjev oziroma 38.500 evrov, skoraj 4 odstotki izobražencev pa dolgujejo celo več kot 100.000 dolarjev oziroma 77.000 evrov, kar je daleč nad zmožnostjo mladih, sploh v kriznem gospodarstvu. Približno tretjina mladih v ZDA tako zaostaja za odplačevanjem posojil za tri mesece ali več. ZDA imajo tako enega najdražjih izobraževalnih sistemov v razvitih državah, saj danes povprečna šolnina skupaj z bivanjem na štiriletnem programu, upoštevajoč tudi javne univerze, znaša 22.000 dolarjev oziroma 17.000 evrov na leto, precej več, kot so odšteli na začetku osemdesetih, ko so povprečni stroški za letnik znašali 9.000 dolarjev oziroma 7.000 evrov (upoštevajoč inflacijo).
Za uspeh je torej v ZDA nujna diploma, a ta pride skupaj z ogromnim dolgom, ki onemogoča najem drugih posojil, na primer za stanovanje, prav tako ti pa številne odvrnejo, da bi nadaljevali izobraževanje. Za otroke iz družin srednjega sloja to pomeni, da bo njihov življenjski standard skoraj zagotovo slabši od standarda njihovih staršev.