Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
10. 5. 2013,
7.58

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

hekerji

Petek, 10. 5. 2013, 7.58

8 let, 8 mesecev

Spletni tatovi izpraznili na tisoče bankomatov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V dveh operacijah, v katerih so sodelovali tatovi v 27 državah, je skupina spletnih zločincev v nekaj urah ukradla 34,5 milijona evrov iz tisočih bankomatov.

Samo v New Yorku so nepridipravi iz 2.904 bankomatov v desetih urah, začeli so 19. februarja, dvignili 2,4 milijona ameriških dolarjev oziroma 1,8 milijona evrov. Po ocenah ameriških zvenih policistov gre za eno največjih kraj v New Yorku 21. stoletja, ki jo primerjajo z ropom Lufthanse leta 1978, ki je navdihnil film Dobri fantje (Goodfellas).

V operaciji so sodelovali tako spletni hekerji kot tudi ulični tatovi, ki so informacije hekerjev uporabili pri ropanju bankomatov. Ameriški zvezni tožilci so v Brooklynu tri mesece po ropu razkrili obtožnico, ki bremeni osem moških, med njimi tudi domnevnega vodjo, ki so ga sicer prejšnji mesec našli mrtvega v Dominikanski republiki. Obtožnica razkriva, da je šlo za enega najbolj sofisticiranih in učinkovitih kadarkoli odkritih spletnih zločinov.

Storilci so namreč vdrli v podatkovne baze bank, v prvi operaciji so vdrli v sistem neimenovanega indijskega podjetja, ki se ukvarja s procesiranjem plačil z debetnimi karticami MasterCard in Visa. Tovrstna podjetja naj bi bila slabše zaščitena kot velike ameriške korporacije, zato so še posebej vabljiva za spletne hekerje. Hekerji so nato zvišali dnevne limite na računih banke RakBank s sedežem v Združenih arabskih emiratih.

Za akcijo so uporabili zgolj pet bančnih računov, katerih informacije so posredovali posrednikom v 20 državah. Ti so prekodirali kartice z magnetnim trakom, nato pa decembra lani na 4.500 bankomatih po vsem svetu s pomočjo teh kartic dvignili okoli pet milijonov dolarjev oziroma 3,8 milijona evrov. Medtem ko so ulični tatovi praznili bankomate, so hekerji od doma spremljali transakcije ter si tako zagotovili pregled nad ukradenim denarjem in posledično svojim deležem.

Po decembrski kraji so postali precej bolj pogumni in februarja organizirali podobno operacijo, v kateri so si nagrabili 40 milijonov dolarjev oziroma 30,7 milijona evrov. Tokrat so vdrli v sistem ameriškega podjetja, ki se ukvarja s procesiranjem plačil z debetnimi karticami istih znamk. Tako so dobili številke 12 računov banke Bank of Muscat iz Omana, ki so jim prav tako dvignili limit in začeli dvigovati gotovino.

V desetih urah so v različnih državah opravili 36.000 dvigov z bankomatov, samo v New Yorku je skupina osmih opravila 2.904 dvige in ukradla 2,4 milijona dolarjev oziroma 1,8 milijona evrov. Še uspešnejši so bili tatovi na Japonskem, ki so nakradli 10 milijonov dolarjev oziroma 7,7 milijona evrov, verjetno pa so bili uspešnejši, ker nekatere japonske banke omogočajo precej višje dvige kot drugod po svetu.

Za zdaj še ni jasno, čigave račune so izpraznili in kdo bo prevzel odgovornost za škodo. Zločin preiskujejo še v več kot 12 državah, ameriški kriminalisti pa so v obtožnici obremenili 23-letnega Alberta Lajuda-Peno, ki so ga sicer prejšnji mesec našli mrtvega v Dominikanski republiki, ter še sedem drugi sostorilcev, ki so obtoženi goljufije in pranja denarja. Po podatkih policije so bili vsi ameriški državljani, stari od 22 do 35 let. Lajuda-Peno je ZDA zapustil po tem, ko so aretirali nekaj njegovih sodelavcev, v Dominikanski republiki pa naj bi ga ustrelila dva zamaskirana moška, ki sta vdrla v njegovo tamkajšnje prebivališče. Pri tem se kuverte, v kateri je bilo 100.000 ameriških dolarjev gotovine, nista dotaknila.

Ne spreglejte