Ponedeljek, 14. 4. 2014, 15.09
8 let, 11 mesecev
Slovenija, država, kjer sovražijo ZDA

Čeprav živijo ameriške sanje in so češnja na torti svobodnega sveta, Združene države Amerike niso med najbolj priljubljenimi državami na svetu. Sicer so mitološki El Dorado v sanjah priseljencev, a na portalu 24/7 Wall Street so objavili seznam devetih držav, kjer najbolj sovražijo Ameriko, in na njem se je presenetljivo znašla tudi Slovenija.
Raziskavo o osovraženosti ZDA so naredili raziskovalci Gallupovega inštituta in Meridianovega centra za mednarodne raziskave. Ugotovili so, da je lani mednarodni ugled ZDA prvič po letu 2009 narasel ter da njihovo udejstvovanje v svetu podpira 46 odstotkov vprašanih. A kljub temu v petih državah na svetu več kot dve tretjini prebivalcev ne odobravata ameriške politike.
Na drugem mestu je Pakistan. Med vzroki za to so tajne ameriške protiteroristične operacije v Pakistanu, ki nenehno vplivajo na odnose med narodoma. Tako je sovražnost do ZDA od napada na Osamo bin Ladna poskočila za 20 odstotkov in trenutno v Pakistanu Američane sovraži 73 odstotkov vprašanih.
Z vprašanjem terorizma je povezan tudi odnos Jemencev do Amerike. V Guantanamu je denimo skoraj 100 jemenskih državljanov. Zato ni čudno, da je na četrtem mestu med državami, v katerih najbolj sovražijo ZDA.
Tudi preostale države, ki so na seznamu sovražnikov ZDA, so arabske: tradicionalno Iran ter Egipt in Tunizija. V prvem je pravzaprav presenetljivo, da Ameriko sovraži le 59 odstotkov vprašanih, glede na to, da velja za eno s strani Amerike najbolj osovraženih držav in da iranska politika ne skopari z protiameriško propagando.
V Egiptu in Tuniziji protiameriško stališče analitiki povezujejo z vzponom proislamskih političnih sil po arabski pomladi. Tako v Tunisu ugledu Američanov ni pomagala niti 400 milijonov dolarjev težka finančna pomoč novi oblasti. Prav nasprotno pa je negativni egiptovski odziv v marsičem posledica ameriške odtegnitve finančni pomoči državi, ki se po arabski pomladi zapleta v menjave oblasti in nestabilnost.
Med vzroki za tak rezultat raziskovalci navajajo podatek, da v večini držav, kjer je visok odstotek neodobravanja ameriške politike, državljani nimajo zaupanja v lokalno vlado. Tako navajajo podatek, da leta 2012 skoraj četrtina Slovencev ni podpirala niti vlade niti pravosodnega sistema. Podobno kot v Pakistanu in Iraku, so še dodali.
Torej razlog za to, da ne maramo Američanov, ni v tem, da je njihov nekdanji ambasador v Sloveniji tako rad na televiziji komentiral stanje v naši državi. Ali to, da se nam morda zdi ameriško poseganje v svobodo posameznika neumestno. Ali da mogoče ne odobravamo ameriških vojaških posegov. Ne, Američanov ne maramo, ker si doma ne moremo kupiti sanjskega stanovanja. Še dobro, da imamo vsaj še pitno vodo.