Sreda, 4. 12. 2013, 10.48
1 leto, 8 mesecev
Skrivnostni moški klub, ki se je zarotil proti Merklovi
Andski pakt je nastal julija 1979 med poletom letala iz venezuelske prestolnice Caracas proti čilski prestolnici Santiago de Chile, torej nekje nad južnoameriško gorsko verigo Andi. Med poletom si je skupina mladih nemških krščanskodemokratskih politikov, ki je bila na letalu, obljubila medsebojno pomoč in podporo pri njihovih političnih karierah in se zavezala, da ne bodo nikoli kandidirali drug proti drugemu.
Politiki iz vrst Andskega pakta so tudi nasprotovali temu, da bi Angela Merkel leta 2002 postala predsednica krščanskih demokratov (CDU), a jim je spodletelo. Vse do 2003 je bil ta pakt skrivnost, šele tega leta je nemška revija Der Spiegel objavila članek Der Männerbund (sl. Moški klub), ki je razkril člane Andskega pakta.
Po sestanku člani pakta v izjavah niso naravnost napadli Merklovo, ampak so previdno izrazili skrb, da se pri koalicijskih pogajanjih zanemarjajo interesi gospodarstva. Nove obljube upokojencem naj bi upočasnile konjunkturo, tudi popravki energetske politike niso zadostni. Po njihovem mnenju se je CDU v pogajanjih o veliki črno-rdeči koaliciji preveč odmaknila od svojega programa.
Glede kvot nemški delodajalci menijo, da so neuresničljive in bodo le po nepotrebnem obremenjevala podjetja. Uvedba minimalne plače oziroma zakonsko določene minimalne urne postavke v višini 8,50 evra pa naj bi, kot opozarja zvezni svet za gospodarski razvoj (t. i. nemški gospodarski modreci), povzročila propad okoli 100.000 delovnih mest, zlasti v manj bogatem vzhodu Nemčije.
Niso pa vsi v CDU proti uvedbi minimalne plače. Christian Bäumler, eden od vodij krščansko-socialnega krila v stranki (nem. Christlich-Demokratische Arbeitnehmerschaft, sl. Krščanskodemokratsko združenje delojemalcev), je njen vnet zagovornik. Je pa Bäumler kritičen do tega, da se Merklova po volitvah premalo posvetuje s strankino bazo in da je spremenila CDU v "One-Woman-Partei", stranko ene same ženske.