Četrtek, 11. 9. 2014, 13.38
8 let, 7 mesecev
Skorumpirani politiki ogrožajo obstoj partije
Ko je Xi Jinping novembra 2012 prevzel predsednikovanje Kitajski, je napovedal neusmiljen boj proti korupciji in vračanje moralne niti, ki naj bi partijo rešila pred nevarno gnilobo in dekadentnostjo, za hrvaški Globus piše Zorana Baković, dolgoletna dopisnica Dela. Stalni odbor Politbiroja, najvišje telo oblasti na Kitajskem, se je odločilo za čistko med funkcionarji, ki so zlorabljali svoj položaj in postali milijonarji. Za prvega borca proti korupciji je bil imenovan Wang Quishan.
Očiščenje partije se je začelo še pred menjavo oblasti, ko so iz partije vrgli Bo Xilaja, nekdanjega partijskega sekretarja Chongqinga, ki so ga lani zaprli na dosmrtni zapor zaradi podkupovanja, poneverb in zlorabe oblasti. Neposredno ali prek družine naj bi prejel 3,3 milijona ameriških dolarjev. Karizmatični Bo je ostal brez političnih pravic, zaplenili so mu osebno premoženje, številni pa so sojenje njemu in njegovi ženi videli kot obračun s preveč ambicioznim politikom.
Na Kitajskem se je dobri dve desetletji kuhala koalicija, sklenjena med partijsko, gospodarsko in intelektualno elito, kar je vzpostavilo trdne okvire družbene in politične stabilnosti, hkrati pa odprlo neomejen možnosti vzajemne koruptivnosti vseh struktur. Novopečeni kitajski bogataši so predvsem člani komunistične partije, vse pogosteje so v tesnih sorodstvenih ali prijateljskih vezah z najvišjimi predstavniki.
Partijski voditelji na vseh ravneh imajo nadzor nad donosnimi gospodarskimi in energetskimi sektorji in pogosto vlečejo vrvice poslovnih marionet prek članov lastnih družin. Intelektualci so to tolerirali v zameno za boljša stanovanja, hitrejše avtomobile in zajetne avtorske honorarje. So pa davek plačevali kmetje, ki so jim jemali zemljo ali jo odkupovali močno pod ceno, pa tudi državljani, ki se jim je korupcija v vsakodnevno življenje prikradla prek smoga ali zastrupljene hrane, na koncu pa tudi sama država, ki naj bi vsako leto zaradi sive ekonomije ostala brez od 12 do 14 odstotkov BDP-ja.
Številni so bili prepričani, da bo tudi Xijeva protikorupcijska kampanja kratkega veka. Samo lani pa so začeli preiskave proti 182 tisoč članom partije. Leto prej je osrednja disciplinska komisija, partijska različica tožilstva, obravnavala 20 tisoč partijskih kadrov. Protikorupcijska mreža se širi tudi zunaj kitajskih meja v lovu na okoli 18 tisoč pobeglih funkcionarjev, ki so od leta 1990 v tujino odnesli več kot 123 milijard dolarjev, še piše Globus.
Wang Quishan je po izobrazbi politik, njegova partijska funkcija pa je gospodarski strateg. Ko je med svoje "skalpe" prištel imena, kot sta nekdanji podpredsednik osrednje vojaške komisije Xu Caihou in nekdanji vodja kitajskega nacionalnega naftnega podjetja Jiang Jiemin, je postalo jasno, da je za Xijem drugi najvplivnejši človek na Kitajskem, čeprav je po partijski hierarhiji šele na šestem mestu. Njegova naslednja trofeja bo Zhou Yongkang, najvišji politik po Jiang Qing, vdovi Mao Zetunga, ki bo priveden pred sodišče, kar na Kitajskem avtomatsko pomeni, da bo obsojen. Za njim naj bi bila naslednja protikorupcijska tarča nekdanji kitajski predsednik Jiang Zemin.
Xi zelo dobro ve, da je boj proti korupciji "vprašanje za življenje ali smrt", kot je dejal že njegov predhodnik Hu Jintao. Kot sin revolucionarja in partijski princ se je podal na misijo ustvarjanja trajnostnega socializma, kar pomeni družbeno ureditev, ki v sebi ne bo nosila tempirane bombe nezadovoljstva zaradi krivic in uporov proti korupcije, zaključi Globus.