Petek, 6. 9. 2013, 16.26
8 let, 7 mesecev
Se Angela Merkel kaj boji odpadnikov in piratov?
Po zadnji predvolilni javnomnenjski anketi raziskovalne skupine Wahlen (Forschungsgruppe Wahlen), ki jo je v četrtek objavila nemška javna televizija ZDF, bi CDU/CSU dobila 41, SPD 26, Zeleni deset, Leva stranka osem in FDP šest odstotkov.
Tudi če ne pridejo v parlament, bi lahko po mnenju nekaterih analitikov odščipnili toliko glasov CDU/CSU, da Angela Merkel ne bi mogla sestaviti povolilne koalicije. Torej po tej razlagi AfD, ki so jo aprila letos večinoma ustanovili nekdanji krščanski demokrati, nezadovoljni z evropsko politiko Merklove, posredno koristi SPD in Zelenim.
Kljub temu pa so v AfD pripravljeni na kompromis in morebitno koalicijsko sodelovanje z Merklovo po volitvah. Njihov pogoj za sodelovanje je uvedba strožjih pogojev za prezadolžene južnoevropske države za prejem pomoči iz Evropskega mehanizma za stabilnost (EMS). Trojko pa naj bi nadomestil gremij strokovnjakov.
Nemški politični in strankarski sistem je namreč zelo stabilen, lahko bi rekli celo tog. Novim strankam se redko uspe prebiti v parlament, to je – če odštejemo naslednico vzhodnonemške komunistične partije, Stranko demokratične socializma (PDS) oziroma Levo stranko, ki je v zveznem parlamentu od združitve Zahodne in Vzhodne Nemčije leta 1990 – nazadnje uspelo nemškim Zelenim leta 1983.
Stranka, ki zagovarja svobodni in odprti svetovni splet oziroma spletno piratstvo, kot jim očitajo njihovi nasprotniki, pa se je hitro začela potapljati – razprtije med pirati samimi so imele pri tem pomembno vlogo.
Če se so pirati po prvih uspehih dvigali po javnomnenjskih lestvicah visoko nad petodstotni parlamentarni prag, pa so zdaj padli pod njega. Po zadnji anketi inštituta Forsa bi dobili tri odstotke, malo v primerjavi z odstotki, ki so jim jih namerili pred leti. Tudi pri izbruhu afere Snowden, ki je razkrila vohunsko delovanje ameriške obveščevalne službe NSA na svetovnem spletu in ki jim je bila tako rekoč pisana na kožo, piratom ni uspelo zajeti dovolj vetra v svoja jadra, da bi lahko s svojo strankarsko "ladjo" prijadrali v bundestag.