Četrtek, 21. 11. 2013, 14.39
8 let, 7 mesecev
Romunsko zategovanje pasu pod taktirko MDS
20-milijonska Romunija je druga najrevnejša država EU, bolj revna je le še njena južna soseda Bolgarija. Po podatkih Svetovne banke je imela Romunija lani 12.388 evrov BDP na prebivalca (upoštevana je primerjava kupne moči) oziroma po podatkih Eurostata le skromnih 49 odstotkov povprečja BDP na prebivalca med državami EU. To je sicer precej več kot leta 2001, ko je imela pičlih 28 odstotkov povprečja.
Romunijo je kriza najbolj udarila leta 2009, ko je utrpela 6,6-odstotni padec gospodarske rasti. Tako kot pet kriznih držav evroobmočja (Grčija, Irska, Portugalska, Španija in Ciper) je tudi ta država potrebovala mednarodno pomoč. Marca 2009 je tako Romunija sklenila stand-by dogovor z MDS v vrednosti 13 milijard evrov, na pomoč sta priskočili tudi EU in Svetovna banka – skupaj je dobila 20 milijard evrov posojila.
Torej je tudi Romunija dobila svojo trojko. To sicer ni običajna in tudi bolj znana trojka Evropske komisije, Evropske centralne banke in MDS, ki je priskočila na pomoč Grčiji, Portugalski in Irski, ampak trojka MDS – EU – Svetovna banka. Tako kot Grčija in druge države je morala tudi Romunija zaužiti grenko zdravilo – rezanje stroškov v javnem sektorju, strukturne reforme in privatizacijo državnih podjetij.
Nezaposlenost je narasla, zdaj je 7,5-odstotna, a je še vedno dokaj nizka, povprečje držav EU je namreč 11 odstotkov. Po zadnji jesenski napovedi Evropske komisije se bo v prihodnjih letih romunska stopnja brezposelnosti znižala na sedem odstotkov. Gospodarska rast med lanskim in letošnjim tretjim četrtletjem je bila po podatkih romunskega statističnega urada 4,1-odstotna.
Privatizacija se je zaradi prepleta politike in gospodarstva, ki je značilno za številne nekdanje komunistične države, in zaradi tega, ker se tujci ne zanimajo preveč za državna podjetja, ki so globoko v rdečih številkah, izkazala za trd oreh.
Kot piše spletna stran romania-insider, je bil lanski spodleteli poskus prodaje kemičnega podjetja Oltchim pravi polom. Prav tako ni nobenega resnega kupca za izgubarsko romunsko državno pošto Prioripost. Pri letalskem prevozniku Tarom ter železniških prevoznikih CFR in CFR Marfa se zapleta, ker prodajo zavirajo upravni odbori, ki so tesno povezani s politiko. Zlasti privatizacija CFR Marfa je že nekajkrat padla v vodo.