Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
18. 7. 2016,
7.19

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,60

Natisni članek

Natisni članek

republikanci konvencija Cleveland Donald Trump

Ponedeljek, 18. 7. 2016, 7.19

7 let, 3 mesece

Trumpa pričakali protestniki s prašičjo glavo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,60
konvencija, Cleveland, republikanci, protest | Foto Reuters

Foto: Reuters

V zaradi rasnih napetosti razgretem ozračju se je v Clevelandu v ameriški zvezni državi Ohio začela štiridnevna konvencija republikancev, na kateri bo Donald Trump tudi uradno dobil nominacijo svoje stranke za kandidaturo na novembrskih predsedniških volitvah.

Udeležence nacionalne konvencije so v nedeljo pričakali transparenti z dobrodošlico, saj se mestu obeta dober posel, bilo pa je tudi nekaj protestov. Protestnikov je bilo le nekaj sto in skoraj manj kot policistov, ki so jih spremljali ter jim preprečili resnejše motenje vstopa udeležencev konvencije skozi varnostni kordon do prizorišča konvencije. Protestniki so nosili transparente proti Trumpu, med njimi pa so bili tudi pripadniki Nove stranke črnih panterjev, ki so opozarjali na nasilje policije nad temnopoltimi. Protestniki so naokrog nosili maketo prašiča, kar so številni videli kot žalitev policistov.

Dan pred začetkom konvencije je ZDA znova pretresel strelski napad, v katerem so v Baton Rougeu v Louisiani umrli trije policisti, potem ko sta pred dvema tednoma dva policista usmrtila temnopoltega osumljenca.

Maketa prašiča, ki naj bi spominjala na Trumpa. | Foto: Reuters Maketa prašiča, ki naj bi spominjala na Trumpa. Foto: Reuters Maketa prašiča je bila najverjetneje mišljena kot upodobitev Trumpa, saj je imela oranžne lase.

Republikansko konvencijo bo pokrivalo 15 tisoč novinarjev z vsega sveta. Konvencija se danes začenja z govori, med govorci prvi dan pa bo tudi Trumpova žena Melania. Govorilo bo nekaj preživelih po terorističnem napadu v Bengaziju leta 2012 in mati enega od umrlih, na seznamu so nasprotniki nezakonitega priseljevanja v ZDA, obenem pa bo novinarskih konferenc v španskem jeziku skorajda toliko kot v angleškem.

Trump se je zameril številnim

Na seznamu govornikov so tudi televizijske in športne osebnosti, uglednih republikancev pa ni veliko. Guverner Ohia John Kasich, neuspešni kandidat na republikanskih primarnih volitvah, je povabilo odklonil, prav tako drugi znani republikanci, kot je senator John McCain. Skoraj bolj kot udeleženci konvencije pozornost vzbujajo tisti, ki jih ne bo. Trump namreč ni prepričal članov družine Bush, ki je dala dva republikanska predsednika - Georgea Busha in Georgea W. Busha (Trump se je med primarnimi volitvami večkrat neusmiljeno lotil protikandidata Jeba Busha) -, ter republikanskega predsedniškega kandidata na zadnjih volitvah Mitta Romneyja.

Številni republikanci so še vedno nezaupljivi do Trumpa, do zdaj pa jih ni pomirila niti njegova izbira podpredsedniškega kandidata, čeprav Mike Pence velja za precej konservativnega. 

Trumpa bo napovedala hči Ivanka

Povabilo na konvencijo pa sta sprejela voditelja kongresnih republikancev Paul Ryan in Mitch McConnell, skupaj s tistimi, ki so že do zdaj zagovarjali Trumpa po ameriških televizijah.

Govorili bodo nekdanji newyorški župan Rudy Giuliani, nekdanji predsednik predstavniškega doma kongresa Newt Gingrich, guverner New Jerseyja Chris Christie, senator iz Alabame Jeff Sessions, nekdanji teksaški guverner Rick Perry, upokojeni zdravnik Ben Carson in podpredsedniški kandidat Pence, ki bo zadnji govornik v sredo.

Konvencija se bo končala v četrtek zjutraj po srednjeevropskem času, ko bo zadevo sklenil Trump s svojim govorom, predstavila pa ga bo njegova hčerka Ivanka.

Clintonova beži Trumpu

Zadnje tri javnomnenjske ankete kažejo, da je demokratska kandidatka Hillary Clinton, ki bo nominacijo uradno sprejela na demokratski konvenciji prihodnji teden v Filadelfiji, povečala prednost pred Trumpom, ki znaša od štiri do sedem odstotnih točk. Tako Trump kot vodstvo republikanske stranke sta poudarila, da se morajo na konvenciji zediniti in združiti moči, če želijo 8. novembra premagati Clintonovo, ki Trumpa močno prekaša tudi pri zbiranju denarja, potrebnega za predsedniško kampanjo.

 

Ne spreglejte