Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
27. 3. 2022,
16.40

Osveženo pred

2 leti, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,16

14

Natisni članek

Natisni članek

Ukrajina Rusija Kitajska

Nedelja, 27. 3. 2022, 16.40

2 leti, 9 mesecev

Putinov prijatelj je zmotil Kitajce: velik udarec za Rusijo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,16

14

Genadij Timčenko | Genadij Timčenkov, eden najbogatejših Rusov in Putinov prijatelj, zaradi katerega se je kitajska odločila drastično spremeniti svojo držo glede naložb državnih podjetij v Rusiji.  | Foto Guliver Image

Genadij Timčenkov, eden najbogatejših Rusov in Putinov prijatelj, zaradi katerega se je kitajska odločila drastično spremeniti svojo držo glede naložb državnih podjetij v Rusiji.

Foto: Guliver Image

Kitajska državna energetska družba Sinopec Group je umaknila načrte za skoraj pol milijarde evrov vredno naložbo v rusko petrokemično podjetje Sibur. Z vidika odnosov med Kitajsko in Rusijo gre za eno najbolj drastičnih potez kitajske zunanje politike od začetka ruske invazije Ukrajine.

Mihail Kasjanov
Novice Človek, ki dobro pozna Putina: "Naj ga bo zelo strah. Šokiran je."

Pri Sinopec Group so si glede naložbe v Sibur, ki je sicer eno najhitreje rastočih podjetij v globalni petrokemični industriji, premislili po razkritju, da je eden od članov uprave podjetja Sibur tesen zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Gre za oligarha Genadija Timčenka, ki je premoženje v višini skoraj 12 milijard evrov ustvaril predvsem z izvozom naftnih derivatov, je poročala tiskovna agencija Reuters.

Znano je, da je Timčenko že desetletja velik prijatelj ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki mu je na začetku politične poti v zgodnjih 90. letih prejšnjega stoletja tudi tlakoval pot do kasnejšega statusa naftnega mogotca in uspešnega vlagatelja. 

Kitajsko zunanje ministrstvo naj bi pred kratkim sklicalo menedžment treh največjih kitajskih energetskih podjetij - Sinopec, CNPC in CNOOC - in jim naložilo, naj preučijo odnose z Rusijo.  | Foto: AP / Guliverimage Kitajsko zunanje ministrstvo naj bi pred kratkim sklicalo menedžment treh največjih kitajskih energetskih podjetij - Sinopec, CNPC in CNOOC - in jim naložilo, naj preučijo odnose z Rusijo. Foto: AP / Guliverimage

Odločitev Sinopeca je v kontekstu invazije Ukrajine najverjetneje prelomnica v kitajski zunanji politiki, kar zadeva odnose z Rusijo. Do zdaj se Kitajska do vojne v Ukrajini namreč ni želela opredeliti oziroma se je nagibala k podpori Rusiji. Med drugim so bili v Pekingu zelo kritični do gospodarskih sankcij Zahoda proti Rusiji. 

Kombajn, njiva, pšenica
Novice Ukrajinski minister potrdil: velika skrb sveta se je uresničila

 

Ne spreglejte