Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Četrtek,
18. 9. 2014,
12.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Rusija Vladimir Putin Ukrajina Petro Porošenko Varšava

Četrtek, 18. 9. 2014, 12.04

8 let, 7 mesecev

Putin grozi: Ruska vojska je lahko v Varšavi v dveh dneh

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ruske čete so lahko v dveh dneh v Varšavi, Rigi, Vilni ali Bukarešti. Takšne grožnje naj bi ruski predsednik Vladimir Putin izrekel v pogovoru z ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom.

Ukrajinski predsednik Porošenko je Putinove domnevne grožnje sporočil predsedniku Evropske komisije Joseju Manuelu Barrosu, ko je ta v petek obiskal Kijev, piše nemški časnik Süddeutsche Zeitung.

Putin Porošenku: Ne zanašaj se preveč na EU Porošenko se je v preteklih tednih s Putinom večkrat pogovarjal po telefonu, da bi se dogovoril za konec spopadov na vzhodu Ukrajine, kjer se želijo proruski uporniki v doneški in luganski regiji odcepiti od Ukrajine. V pogovoru je Putin Porošenka očitno posvaril pred tem, da naj se ta ne zanaša preveč na EU.

Putin naj bi Porošenku dobesedno dejal: "Če bi hotel, bi lahko bile ruske čete v dveh dneh ne samo v Kijevu, ampak tudi v Rigi, Vilni, Talinu, Varšavi ali Bukarešti."

Putin Barossu: Kijev lahko zavzamem v dveh tednih Putin do zdaj uradno članicam Nata in EU še ni grozil z uporabo vojaške sile. Znano pa je, da je Putin v telefonskem pogovoru z Barrosom dejal: "Če bi hotel, bi lahko Kijev zavzel v dveh tednih." Predsednik Evropske komisije je nato o teh grožnjah na avgustovskem vrhu EU obvestil predsednike vlad in držav.

Kremelj je bil zaradi tega kritičen, češ da je Barroso javnosti sporočil vsebino zasebnega pogovora med njim in Putinom.

Na vzhodu Ukrajine še vedno nemirno, Ukrajinci ponujajo roko sprave Čeprav je na vzhodu Ukrajine od 5. septembra v veljavi prekinitev ognja, se vsak dan pojavljajo posamične kršitve. Ukrajina se medtem vse bolj približuje EU: v torek sta ukrajinski in Evropski parlament ratificirala pridružitveni sporazum Ukrajine z Evropsko unijo.

Ukrajina je poleg ratifikacijskega sporazuma sprejela tudi zakon o posebnem statusu za skrajni vzhod države, po katerim bi Doneck in Lugansk dobila večjo avtonomijo in začasno avtonomno vlado. Ukrajinci proruskim upornikom obljubljajo tudi amnestijo.

Ne spreglejte