Sreda, 12. 2. 2020, 8.55
4 leta, 8 mesecev
Po Trumpovem vpletanju odstopili štirje zvezni tožilci
Štirje zvezni tožilci so v torek odstopili od sodelovanja v pregonu newyorškega političnega operativca Rogerja Stona, potem ko je pravosodno ministrstvo sporočilo, da bo znižalo zahtevano kazen. Tik pred tem je ameriški predsednik Donald Trump prvotno predlagano kazen med sedmimi in devetimi leti zapora označil za "zelo grozno in nepošteno".
Tožilstvo je omenjeno zaporno kazen za prijatelja in zaveznika Donalda Trumpa zahtevalo v okviru pregona zaradi laganja preiskovalcem in pritiska na pričo. Trump je v noči na torek prek Twitterja predlog kritiziral. "To je grozna in zelo nepoštena situacija. Resnični zločini so na drugi strani, saj se jim nič ne zgodi. Ne moremo dovoliti take sodne napake," je tvitnil.
Who are the four prosecutors (Mueller people?) who cut and ran after being exposed for recommending a ridiculous 9 year prison sentence to a man that got caught up in an investigation that was illegal, the Mueller Scam, and shouldn’t ever even have started? 13 Angry Democrats?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 12, 2020
Že v torek zjutraj so nato na pravosodnem ministrstvu predlog kazni označili za preostrega in napovedali znižanje. Pravosodno ministrstvo ZDA sicer izjemno redko spreminja predloge za kazen obsojenca, ki ga podajo tožilci povezani s primerom. Četverica tožilcev, ki je vodila pregon, je za tem odstopila od primera.
Jonathan Kravis, ki je lansko jesen podal sklepni nagovor tožilstva v sodnem procesu proti Rogerju Stonu, je ob tem odstopil tudi s položaja oziroma zaposlitve na pravosodnem ministrstvu, Aaron Zelinsky pa tudi s položaja posebnega pomočnika zveznega tožilstva v prestolnici Washington, ne pa s položaja zveznega tožilca v državi Maryland.
Od Stonovega primera sta odstopila še posebni pomočnik zveznega tožilca Adam Jed in tožilec Michael Marando, ki je skupaj s kolegi v ponedeljek podpisali predlog zvezni sodnici Amy Berman Jackson, naj Stona, ki je bil že spoznan za krivega, ob izreku kazni 20. februarja obsodi na med sedem do devet let zaporne kazni.
Tožilcem lagal glede svojih stikov z Wikileaksom
Stone je lagal tožilcem glede svojih stikov z Wikileaksom, ki je pomagal Trumpovi predsedniški kampanji leta 2016, in o grožnjah radijskemu voditelju Randyju Credicu, naj o teh lažeh molči.
Vodja demokratske manjšine v ameriškem senatu Chuck Schumer je menil, da si Trump, kot kaže, domišlja, da je pravosodno ministrstvo le njegovo orodje za pregon političnih sovražnikov in pomoč prijateljem. Vladavina prava naj bi bila v tem primeru povsem prilagojena predsednikovim željam in potrebam, kar da je sramotno.
Schumer je dejal, da bo zahteval posebno preiskavo generalnega inšpektorja pravosodnega ministrstva ZDA o postopanju vodstva ministrstva v tem primeru.
Ministrstvo je sicer zatrdilo, da je odločitev sprejelo v ponedeljek zvečer, še pred Trumpovim tvitom. Sam Trump pa je novinarjem dejal, da s pravosodnim ministrstvom ni govoril o tem vprašanju.
Tožilstvo je sicer v novi sodni vlogi za Stona po novem že predlagalo med 37 in 46 meseci kazni, češ da je to "bolj skladno s tipičnimi kaznimi" v primerih, podobnih Stonovemu, poročanje francoske tiskovne agencije AFP povzema STA.
4