Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 1. 2013,
21.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Jordanija protesti

Četrtek, 24. 1. 2013, 21.49

8 let, 7 mesecev

Plemenski voditelji in lojalisti zmagovalci volitev v Jordaniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Jordaniji, ki jih je opozicija bojkotirala, so zmagali plemenski voditelji in prorežimski lojalisti, je objavila državna volilna komisija.

Glede na podatke državne volilne komisije bodo od skupno 27 sedežev v parlamentu, ki so rezervirani za kandidate strank in ženske, trije pripadli zmerni Islamski sredinski stranki, medtem ko si bodo ostale razdelile številne plemenske in neodvisne koalicije, ki so dobile po en ali dva sedeža. Volitev pa se je udeležilo 56,7 odstotka od skupno 2,2 milijona volilnih upravičencev.

Parlament jordanske kraljevine, ki sicer v celoti šteje 150 poslanskih mest, bodo v prihodnosti tako zasedali predvsem plemenski voditelji in lojalisti. Politične stranke bodo imele le kakih 10 sedežev. Na volitvah, ki jih je največja opozicijska Muslimanska bratovščina bojkotirala, je sicer sodelovalo 61 list s skupno več kot 600 kandidati.

Jezni protestniki razdejali šole in zažigali vladna poslopja Kmalu po objavi rezultatov pa je v nekaterih mestih, kjer so bile bitke med tekmeci še posebej srdite, prišlo tudi do protestov in nasilja. Najprej v južnem mestu Man, kjer so protestniki razdejali štiri šole in zažgali vladno poslopje ter nekaj bank. Podporniki posameznih kandidatov so se spopadli s policijo, ki je proti njim uporabila tudi solzivec.

Protesti so izbruhnili tudi v mestih Karak in Madaba na jugu države, kjer so protestniki volilno komisijo obtožili poneverb in napačnega štetja glasov. Na severu v pokrajinah Ibid in Balka pa so privrženci poraženih kandidatov zablokirali posamezne ceste, zažigali gume in pozivali k padcu režima kralja Abdulaha II.

Opozicija opozorila na številne nepravilnosti Muslimanska bratovščina je že po zaprtju volišč ocenila, da je na volitvah prihajalo do velikih in nepravilnosti in poneverb, režim pa je obtožila tudi, da je umetno napihnil volilno udeležbo, ki da je bila le okoli 25-odstotna. Toda večina mednarodnih opazovalcev je volitve ocenila kot večinoma svobodne in poštene, predvsem pa so menili, da je bil storjen pomemben napredek v primerjavi s prejšnjimi volitvami. Volitve je sicer spremljajo okoli 11 tisoč domačih in tujih opazovalcev.

Ne spreglejte