Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 12. 2012,
13.03

Osveženo pred

4 leta, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Pentagon Mali

Ponedeljek, 10. 12. 2012, 13.03

4 leta, 2 meseca

Pentagon se pripravlja na vojaško operacijo v Maliju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kljub temu da je šele december, se zdi, da ima ameriško obrambno ministrstvo že zelo jasne načrte za leto 2013, naslednja vojaška operacija naj bi bila načrtovana v afriškem Maliju.

Po poročanju Washington Posta viri v ameriškem obrambnem ministrstvu, Pentagonu, navajajo, da se Združene države pripravljajo na vojaško posredovanje v zahodnoafriški državi Mali. Na severu te države so v zadnjih mesecih oblast prevzeli skrajni islamisti, ki so povezani z Al Kaido, državna oblast pa si po udaru letošnjega marca še vedno ni opomogla.

Na začetku letošnjega leta so vojaški poveljniki z udarom odstavili administracijo takratnega predsednika Amandouja Toumanija Toureja prav z obrazložitvijo, da se sam ni bil sposoben učinkovito spopasti s skrajneži. Vendar nato tudi sami vojaški hunti ni uspelo izboljšati varnostnega položaja države in ponovno prevzeti nadzora nad severnim predelom Malija, ki so ga zasedli islamisti.

Zdaj Združene države trdijo, da so pripravljene pomagati vojaškim voditeljem kljub temu, da takšna pomoč pomeni očitno kršitev ameriškega prava. Pentagon namreč ne sme pomagati skupinam, ki so odgovorne za prevrate demokratično izvoljenih voditeljev držav. Vendar to ne pomeni, da na ameriškem obrambnem ministrstvu ne bodo iznašli načina, kako zaobiti to prepoved, poroča Russia Today.

Po navedbah virov obrambnega in zunanjega ministrstva bodo boju proti teroristom Združene države pomagale z urjenjem, opremo in prevozom enot. Komentatorji pa ne izključujejo niti možnosti, da bi v severni Afriki namestili ameriške zračne sile. Zunanje ministrstvo je prejšnji teden sicer že oznanilo, da sta dve malijski skrajni skupini, Gibanje za enotnost ter Džihad v zahodni Afriki, pristali na črni listi terorističnih organizacij.

Ne spreglejte