Petek, 28. 6. 2013, 7.16
8 let, 7 mesecev
Obama se za "žvižgača" ne namerava pogajati
"Ne bom usmerjal letal zgolj za to, da bi ujeli 29-letnega hekerja," je dejal Obama.
Medtem Snowden še vedno čaka na odgovor Ekvadorja, kjer je zaprosil za azil. Kot je sporočil predsednik Rafael Correa, se morajo o tem še odločiti. "To je nekaj, o čemer se še nismo pogovarjali, vendar se verjetno bomo. Vendar je za zdaj še v Rusiji," je dodal Correa.
Obama je v zvezi s tem dejal, da zaradi tega primera ni poklical niti kitajskega niti ruskega predsednika, saj se mu zdi, da to ni potrebno. "Ne bom dovolil, da bi se morali zaradi ene izročitve osumljenca začeti pogajati in na koncu zaradi tega odpreti še vrsto drugih vprašanj," je dejal Obama na novinarski konferenci v Senegalu. Dodal je, da pričakuje, da se bodo Rusija in druge države, ki se omenjajo kot kandidatke, ki bi Snowdenu lahko dale azil, začele zavedati, da so del mednarodne skupnosti in da morajo spoštovati mednarodno pravo.
ZDA so sicer obtožile Rusijo in Kitajsko, da pomagata "žvižgaču", kar pa sta obe državi zanikali.
Program je odobril predsednik George Bush, Obama pa ga je nadaljeval dokler se NSA leta 2011 ni odločila, da ga prekine. Ne sicer zaradi skrbi za varovanje zasebnosti državljanov ZDA, ampak zaradi tega, ker ni bil kaj prida oziroma s tem niso prišli do nobenih pametnih informacij o teroristih. To je priznal tudi direktor NSA general Keith Alexander.