Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
22. 10. 2019,
6.57

Osveženo pred

5 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,74

3

Natisni članek

Natisni članek

Japonska

Torek, 22. 10. 2019, 6.57

5 let, 4 mesece

Japonska ima novega cesarja: Naj živi cesar! #foto #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,74

3

Novi japonski cesar Naruhito je danes formalno zasedel prestol krizantem in se razglasil za cesarja. "Razglašam svoje kronanje doma in v tujini," je dejal na slovesnosti pred okoli 2.500 visokimi gosti iz skoraj 200 držav. Med njimi je tudi slovenski predsednik Borut Pahor.

Devetinpetdesetletni Naruhito je cesarske dolžnosti sicer prevzel že 1. maja, dan po abdikaciji svojega oče Akihita, s čimer se je začelo novo cesarsko obdobje, imenovano Reiwa. Prenos prestola v najstarejši monarhiji na svetu pa se je končal danes z razglasitvijo Naruhita za 126. cesarja dežele vzhajajočega sonca.

Naruhito | Foto: Reuters Foto: Reuters

Oglasili so se zgolj bobni ali gongi

Slovesnost je minila večinoma v tišini, oglasili so se zgolj bobni ali gongi. Vrhunec je potem naznanil ritem bobnov in Naruhito, oblečen v obredno oblačilo v zlato-rjavi barvi, ki si ji jo sme nadeti samo cesar, je razglasil svoje ustoličenje na prestolu, imenovanem takamikura.

cesarica Masako | Foto: Reuters Foto: Reuters

Poleg njega je na malo manjšem prestolu sedela cesarica Masako, ki je nosila razkošno svileno oblačilo v več slojih, imenovano junihitoe.

"Prisegam, da bom vedno molil za srečo japonskega naroda in mir v svetu in da bom, ko bom stal ob strani japonskemu narodu, izpolnjeval svojo dolžnost kot simbol Japonske in enotnosti japonskega naroda," je dejal Naruhito.

Naj živi cesar!

"Mi, ljudje Japonske, bomo spoštovali vašo cesarsko visokost kot simbol države in enotnosti japonskega naroda," pa je dejal japonski premier Šinzo Abe, ki je takoj zatem trikrat vzkliknil "banzai!", kar pomeni "naj živi cesar".

Na kronanju tudi predsednik Pahor

Slovesnosti se je udeležilo okoli 2.500 gostov, med njimi visoki predstavniki in monarhi iz več kot 190 držav, med katerimi je bil tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Pahor je na Twitterju poudaril, da ima njegova udeležba na tem "edinstvenem zgodovinskem dogodku" simbolen pomen in je odlična priložnost za nadgradnjo dvostranskih odnosov z Japonsko in za dvig ravni političnega dialoga med državama.

Zaradi tajfuna odpovedali povorko

Slovesnost je minila v senci katastrofalnega tajfuna Hagibis, ki je deželo vzhajajočega sonca prizadel pred dobrim tednom dni in terjal skoraj 80 življenj. Ker iskanje pogrešanih še ni končano, nekateri prizadeti pa še vedno bivajo v zavetiščih, se je vlada odločila za odpoved enega od glavnih delov slovesnosti - povorke v odprtem avtu, s katero bi se cesarski par predstavil javnosti.

V Tokiu tudi britanski princ Charles in drugi gostje

Medtem ko so povorko preložili na 10. november, banketa za tuje goste niso odpovedali, dan po slovesnosti pa bodo v cesarski rezidenci priredili čajanko. Abe bo v enem od tokijskih hotelov gostil banket za 900 tujih voditeljev in članov delegacij. V Tokio so med drugim prišli britanski prestolonaslednik princ Charles, južnokorejski premier Lee Nak-yon, nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier, filipinski predsednik Rodrigo Duterte, mjanmarska voditeljica Aung San Suu Kyi in visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini.

japonski cesar | Foto: Reuters Foto: Reuters

V okviru praznovanj ob ustoličenju novega cesarja je bila razglašena amnestija za več sto tisoč ljudi, obsojenih zaradi manjših kaznivih dejanj.

Ženska prestola ne more naslediti

Cesarski par ima enega otroka, 17-letno princeso Aiko, ki ne more naslediti prestola, ker je ženska. Zato je prestolonaslednik postal Naruhitov brat Akišino. Njegov sin, 13-letni Hisahito, je trenutno edini preostali naslednik.

Pomanjkanje moških naslednikov v cesarski družini je znova razvnelo razpravo o tem, da bi prestol lahko zasedle tudi ženske, vendar do zdaj ni bil narejen še noben uraden korak v to smer.

Kljub odprtemu vprašanju nasledstva monarhija ostaja zelo priljubljena. Anketa, ki jo je dan pred slovesnostjo objavila javna radiotelevizija NHK, je pokazala, da je 70 odstotkov Japoncev naklonjenih cesarski družini.
Ne spreglejte