Sobota, 5. 7. 2025, 12.48
2 uri, 16 minut
Prebilič s predlogom, ki ga je vlada že uresničila

Vrstijo se odzivi politike po odločitvi državnega zbora, da na predlog Levice razpiše posvetovalni referendum o povišanju obrambnih izdatkov, ki so ga soglasno podprli še v SD in tudi v opozicijskih SDS ter NSi. V Gibanju Svoboda so na to odgovorili z napovedjo, da bodo prihodnji teden vložili predlog posvetovalnega referenduma o članstvu Slovenije v Natu, saj da je to pravo vprašanje, na katerega morajo dobiti odgovor državljanov. Predsednica republike Nataša Pirc Musar si ob napovedanih obrambnih referendumih želi, da si Slovenija ne dela sramote v mednarodni skupnosti, evropski poslanec Vladimir Prebilič pa je predlagal, da bi obrambne izdatke povečevali za 0,2 odstotka BDP na leto, kar pa je zaveza, ki jo je na pobudo vlade v obliki resolucije že pred časom potrdil državni zbor.
Namesto da bi o pomembnem vprašanju obrambnih izdatkov vodili odprto, strokovno in vključujočo razpravo, smo priča političnemu blefu, čustvenim odzivom in nevarnemu manevru z grožnjo referenduma o članstvu v Natu, je opozoril evropski poslanec Vladimir Prebilič.
Govorjenje o izstopu iz Nata po njegovem mnenju ni le nevarno, temveč nedržavotvorno. Takšne poteze povzročajo resno škodo ugledu Slovenije, povečujejo nestabilnost, ki vodi v nižje bonitetne ocene in dražje zadolževanje, zmanjšanje privlačnosti za tuje investitorje in odpirajo vrata zunanjim vplivom, ki nimajo v mislih naših interesov.
"Slovenija mora ostati zanesljiva članica zveze Nato. O tem ni dvoma in o tem ne sme biti političnega, kaj šele čustvenega izsiljevanja. Izstop iz zavezništva bi ta hip za obrambno nepripravljeno Slovenijo pomenil obvezno naborništvo in takojšnje povečanje izdatkov – krepko nad tem, kar je trenutno napovedano," je ocenil.
Prebilič predlaga to, kar je vlada že "sprejela"
Zanimivo je ob tem predlagal, da bi država izdatke za obrambo morala postopoma do leta 2029 vsako leto povečati za 0,2 odstotka BDP, kar pa je zaveza, ki jo je na pobudo vlade v obliki resolucije že pred časom potrdil državni zbor.
Čeprav sam predlaga enako časovnico povečevanja obrambnih izdatkov, za nastalo politično krizo krivi vlado, in sicer zaradi "odločitve o petih odstotkih BDP za obrambo brez ustrezne razprave, presoje učinkov in soglasja koalicije je nedopustna".
Predsednik vlade Robert Golob je sicer večkrat poudaril, da je edina sprejeta zaveza Slovenije ta, da izdatke še letos dvigne na dva odstotka BDP, do leta 2030 pa na tri, kar predvideva omenjena resolucija.
Pirc Musar o referendumih: Želela bi, da si ne delamo sramote v tujini
Predsednica republike Nataša Pirc Musar pravi, da se morajo glave zdaj malo ohladiti.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar si ob napovedanih obrambnih referendumih želi, da si Slovenija ne dela sramote v mednarodni skupnosti, politika pa naj se pogovori in naj ne bo pri tako pomembnih temah na različnih bregovih. S premierjem Robertom Golobom se dogovarjata za sestanek, je dejala ob vseslovenskem srečanju pod Najevsko lipo.
Pirc Musar je danes dejala, da se želi o tem najprej pogovoriti s predsednikom vlade in da se za sestanek že dogovarjata. "Odkrito si morava povedati, kaj se pravzaprav v ozadju dogaja," je komentirala pobudi za referenduma.
Ob tem je poudarila odgovornost in dodala, da ni dobro skakati od ene odločitve k drugi. Želi si tudi, da se glave malo ohladijo, je dodala.
Varnost da, a ne na račun socialne varnosti
Opozorila je še, da je danes po svetu ogromno vojnih konfliktov, največ po koncu druge svetovne vojne, zato je po njenih besedah pomembno, da se pogovarjamo med seboj in iščemo rešitve tudi znotraj zavezništva. Ob višanju izdatkov za obrambo pa je treba biti po njenih besedah pozoren tudi na socialno varnost.