Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
11. 3. 2017,
13.42

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2,10

4

Natisni članek

Recep Tayyip Erdogan Nizozemska Turčija

Sobota, 11. 3. 2017, 13.42

6 let, 6 mesecev

Nizozemska zavrnila pristanek letala turškega zunanjega ministra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2,10

4

Mevlut Cavusoglu | Foto STA

Foto: STA

Nizozemske oblasti turškemu zunanjemu ministru Mevlutu Cavusogluju danes niso dovolile, da bi pristal v njihovi državi. Pred aprilskim turškim referendumom o ustavnih spremembah je nameraval nagovoriti svoje sonarodnjake, živeče na Nizozemskem. Nasprotovanje njegovemu obisku so tam izrazili že pred dnevi.

"Turške oblasti so javno grozile s sankcijami, zaradi česar je nemogoče doseči razumno rešitev. Zaradi tega bo Nizozemska zavrnila prošnjo za dovoljenje za pristanek ministrovega letala," so v sporočilu zapisali na nizozemski vladi.

V Rotterdamu je želel nagovoriti Turke

Cavusoglu se je odločil, da bo kljub nasprotovanju nizozemskih oblasti odpotoval na Nizozemsko, kjer bi na Nizozemskem živeče turške državljane nagovoril na predreferendumskem zborovanju na turškem veleposlaništvu v Rotterdamu.

Erdogan: To so ostanki nacistov in fašizma

Na odločitev nizozemskih oblasti se je ostro odzval turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je njihovo ravnanje primerjal z nacizmom in fašizmom. "Tako neodločni in boječi so. To so ostanki nacistov in fašizma," je bil oster.

"Turčija ne bo klonila pod pritiskom"

Opozoril je, da lahko Ankara zaradi te poteze prepreči vstop nizozemskim diplomatom v Turčijo. "Da vidimo, kako bodo vaša letala odslej prišla v Turčijo," je dejal v nagovoru množici v Istanbulu. Ob tem je dodal, da to velja za diplomate, ne za vse nizozemske državljane. Nizozemskim oblastem je očital, da ne vedo, kaj je politika ali mednarodna diplomacija. Poudaril je, da Turčija ne bo klonila pod pritiskom, temveč bo nadaljevala predreferendumsko kampanjo.

"Tako neodločni in boječi so. To so ostanki nacistov in fašizma," se je na potezo Nizozemske odzval turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters "Tako neodločni in boječi so. To so ostanki nacistov in fašizma," se je na potezo Nizozemske odzval turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Foto: Reuters

Na kritične besede turškega predsednika se je odzval nizozemski premier Mark Rutte, ki je Erdoganovo primerjavo z nacizmom zavrnil kot "neumno in neprimerno". Gre za "neumne izjave", je na predvolilnem zborovanju pred sredinimi parlamentarnimi volitvami na Nizozemskem novinarjem danes dejal Rutte. "Razumem, da so jezni, a vse to je neprimerno," je še dejal.

Turško zunanje ministrstvo je zaradi dogodka že poklicalo na zagovor nizozemskega odpravnika poslov v Turčiji.

Nizozemska ne želi sodelovati v turški politični kampanji

Nizozemski zunanji minister Bert Koenders je v četrtek sporočil, da nizozemske oblasti ne bodo sodelovale "pri obisku predstavnika turške vlade, ki želi izvajati politično kampanjo pred referendumom". Dodal je, da je Cavusogluja o tem obvestil.

Nizozemske oblasti so zborovanje turške skupnosti v Rotterdamu prepovedale že minuli petek. Kot je na družbenem omrežju Facebook takrat zapisal premier Mark Rutte, Nizozemska ni kraj za volilno kampanjo drugih držav. Župan Rotterdama Ahmed Aboutaleb pa je v sredo dejal, da je zborovanje preklicano, ker naj bi lastnik zemljišča sporočil, da to ni več na voljo.

Tudi v Nemčiji so prepovedali zborovanje

Zborovanje v organizaciji Unije evropskih turških demokratov v podporo spremembam ustave, ki bodo v Turčiji uvedle predsedniški sistem in tako predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu dale še več moči, je najprej prepovedalo nemško mesto Gaggenau, nato še Köln. Na obeh zborovanjih bi morala nastopiti turška ministra.

Predreferendumsko kampanjo so kot nezaželeno označili tudi v nekaterih drugih krajih, avstrijski kancler Christian Kern pa se je zavzel za prepoved turških zborovanj v vseh državah EU. S tem bi zmanjšali pritisk Ankare.

Turčija napoveduje, da se ne bo ustavila

Cavusoglu je minulo soboto zatrdil, da jim ne bodo dovolili, da jih ustavijo. "Šli bomo tja, kamor želimo iti. Srečevali se bomo z našimi državljani, imeli bomo naša zborovanja," je dejal.

Ne spreglejte