Četrtek, 3. 7. 2014, 14.20
8 let, 6 mesecev
Nicolas Sarkozy vztraja, da je nedolžen
Obtožbo je označil za groteskno, del sodstva pa obtožil političnega delovanja . Namen 15-urnega zaslišanja, po katerem so uvedli preiskavo, pa je bil, da bi ga ponižali, je dejal.
"Odkrito vam povem, da si nimam kaj očitati," je dejal novinarjem zasebne televizije TF1 in radia Europe 1 v svojem prvem televizijskem intervjuju po porazu na predsedniških volitvah leta 2012.
Zatrdil je, da ni nikoli ničesar naredil v nasprotju s pravno državo in da ni nikoli izdal zaupanja nikogar.
Sarkozyjevo pridržanje na zaslišanju v torek je bil dejansko prvi primer tovrstnega ukrepa v okviru kazenske preiskave proti kateremu od nekdanjih francoskih predsednikov.
Po 15-urnem zaslišanju je sodišče v sredo proti njemu uvedlo uradno preiskavo zaradi suma korupcije, trgovanja z vplivom in sprejemanja zaupnih informacij, za kar je zagrožena desetletna zaporna kazen.
"Ali je normalno, da so izbrali sodnika, ki je član sodniškega sindikata, katerega politična obsesija je uničenje osebe, proti kateri mora sprejeti odločitev?" se je spraševal.
Čeprav bi primer lahko imel težke posledice na njegove upe za vrnitev na politično prizorišče še pred naslednjimi predsedniškimi volitvami leta 2017, je napovedal, da bo konec avgusta ali v začetku septembra povedal, ali se namerava vrniti v politiko kot kandidat za vodstvo svoje stranke Unija za ljudsko gibanje (UMP).
Vodja vladajočih socialistov Jean-Cristophe Camadelis je dejal, da poskuša Sarkozy z obtožbami o pristranskosti sodstva in izpostavljanjem določene sodnice pozornost javnosti preusmeriti na politiko in zarote.
Nekateri so Sarkozyjev napad na sodstvo primerjali z bojem nekdanjega italijanskega premierja Silvia Berlusconija z italijanskim pravosodjem. Pierre Musso, univerzitetni profesor in avtor knjige Sarkoberlusconizem, meni, da se je Sarkozy na obtožbe odzval podobno kot Berlusconi. Po njegovih besedah se nekdanji francoski predsednik predstavlja kot žrtev in igra na čustva.