Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
8. 12. 2018,
16.30

Osveženo pred

5 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,41

2

Natisni članek

Madžarska Viktor Orban

Sobota, 8. 12. 2018, 16.30

5 let, 4 mesece

Na Madžarskem demonstracije proti spremembi delavskih pravic v smeri "suženjskega dela"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,41

2

Budimpešta protesti | Foto Reuters

Foto: Reuters

Na ulicah madžarske prestolnice Budimpešta se je danes zbralo na tisoče ljudi, da bi protestirali proti reformi zakona o delavskih pravicah, ki jo želi uveljaviti madžarska konservativna vlada premierja Viktorja Orbana. Sindikati novelo zakona, ki predvideva znatno povečanje števila dovoljenih nadur, označujejo za "suženjski zakon".

K demonstracijam je pozvala madžarska zveza sindikatov (MASZSZ), ki se je tako odzvala na propadla pogajanja z vlado glede spremembe zakona o delavskih pravicah, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Demonstracijam so se pridružili tudi sindikati pedagoških delavcev, zaposlenih v zdravstvu, uradniki in študenti. Po navedbah organizatorjev se je pred poslopjem parlamenta zbralo več deset tisoč ljudi.

Budimpešta protesti | Foto: Reuters Foto: Reuters

Zakonsko povečanje nadur

"Na Madžarskem nosimo največje breme na naših ramenih, za to pa prejmemo najnižjo plačo v Evropi," je bil v svojem govoru kritičen predsedujoči MASZSZ Laszlo Kordas. Sedaj naj bi "Madžara obvezali k še več delu, k suženjskemu delu", je opozoril.

S spremembo zakona o delavskih pravicah bi bilo delodajalcem omogočeno, da lahko močno povečajo število zakonsko določenih nadur, in sicer z dosedanjih 250 na 400 nadur na leto. Časovni okvir za izplačilo nadur naj bi z enega razširili na tri leta, še navaja APA.

Budimpešta protesti | Foto: Reuters Foto: Reuters

Demonstranti naj si priborijo nazaj svoje pravice

Kordas je za ponedeljek napovedal cestne zapore po vsej državi in vlado pozval, da naj zakon nemudoma umakne. Demonstrante je pozval, naj bodo aktivni in naj si priborijo nazaj svoje pravice.

Hkrati so študenti na današnjih demonstracijah zahtevali "svobodne univerze" in izrazili solidarnost s Srednjeevropsko univerzo (CEU) ameriškega milijarderja Georga Sorosa, ki bo od jeseni prihodnje leto s svojimi akreditiranimi ameriškimi programi delovala na Dunaju. Univerza se je za ta korak odločila, ker je madžarska vlada zavrnila podpis dogovora, ki bi CEU zagotavljal nadaljnje delovanje v Budimpešti.

Preberite še:

Protesti v Franciji
Novice Po vsej Franciji protestira 31 tisoč rumenih jopičev, aretirali 700 ljudi #foto
Rim
Novice V Rimu provladne demonstracije več deset tisočih

 

 

Ne spreglejte