Torek, 30. 7. 2013, 12.52
5 let, 10 mesecev
Manning kriv za vohunjenje, a ne za pomoč sovražniku
Bradley Manning je bil sicer obtožen posredovanja zaupnih dokumentov ameriške vojske in zunanjega ministrstva WikiLeaksu, pri tem pa je dejal, da je vedel, komu bo posredoval zaupne dokumente, in da je to storil le zato, da bi spodbudil razpravo o ameriški zunanji politiki, poroča BBC.
"Danes je dober dan, vendar je Manning še vedno pod ognjem," je dejal njegov odvetnik David Coombs. Dodal je, da so dobili bitko, ne pa še tudi vojne. Od srede naprej bodo tožilci sodnico prepričevali, naj Manningu izreče najvišjo možno kazen, Coombs pa bo prosil za najnižjo. Ne glede na to koliko let bo dobil, oprostilna sodba za pomoč sovražniku prinaša olajšanje zagovornikom odprte vlade. Iz razsodbe po mnenju poznavalcev namreč izhaja, da če nekdo medijem preda informacijo o malopridnem početju vlade, to še ne pomeni, da s tem pomaga sovražniku.
Sodnica je odločitev sprejela v treh dneh po sklepnih nagovorih tožilstva in obrambe. Tožilci so vztrajali pri pomoči sovražniku, čeprav so morali dokazati, da je Manning dokumente objavil z zavedanjem, da bodo to videli in izkoristili teroristi. To jim ni uspelo, saj niso imeli nobenega dokaza. Dejstvo pa je, da je Manning prekršil pogodbo z vojsko o varovanju skrivnosti, zaradi česar bo moral plačati z zaporom.
Assanga preiskuje pravosodno ministrstvo ZDA, ki ima svoje zakone, vendar pa dejstvo, da Manning s predajo dokumentov WikiLeaksu ni kriv pomoči sovražniku, otežuje morebiten primer tožilstva proti Assangu, ki ni ameriški državljan, niti ni ukradel dokumentov iz posesti vlade, ampak jih je dobil.