Ponedeljek, 20. 7. 2015, 14.11
8 let, 7 mesecev
Koliko dražje bodo zaradi višjega DDV počitnice v Grčiji?
DDV na številne izdelke in storitve, med drugim za predelana živila, se je v Grčiji s ponedeljkom zvišal s 13 na 23 odstotkov, zato so se že podražile številne dobrine in storitve, med drugim meso, olje, sol, kis, kakav, rože, gostinske storitve in taksi prevozi. Slovenci se pri tem sprašujemo predvsem, koliko se bo višji DDV poznal v naših denarnicah med preživljanjem dopusta v tej egejski državi.
Na vprašanje, ali se bo število delovnih mest v grškem turizmu, ki je lani s 24,2 milijona turistov proizvedel 18 odstotkov bruto domačega proizvoda, zmanjšalo, odgovarja, da je to težko napovedati. Po njegovih besedah bi se morda lahko zgodilo celo obratno, če bi imel DDV močan vpliv na zaposlenost v drugih gospodarskih dejavnosti in bi se zaposleni selili v turizem.
Kot pravi, bi Grčija sicer na drugi strani lahko zmanjšala javnofinančne izdatke, kar pa je še bolj boleče, saj to pomeni zmanjšanje socialnih transferjev ali odpuščanje v javnem sektorju. "Izbirajo torej med dvema slabima možnostma," je sklenil.
"Cene se med sezono ne bodo spremenile. Agencije imamo pogodbe, ki so zavezujoče, torej so cene pogodbeno določene že v začetku sezone. Vsi naši potniki imajo lepe, sproščene, povsem običajne grške počitnice. Res je, da so nekateri zaradi številnih vesti o Grčiji pred odhodom malce vznemirjeni, ampak takoj, ko pridejo na otok, ugotovijo, da so novinarski prispevki eno, grška otoška realnost pa drugo," je poudarila Nataša Jeza Kotnik iz agencije Sonček.
"Višji davki nikakor ne vplivajo na ceno že vplačanih aranžmajev, namreč so bile vse zavezujoče pogodbe sklenjene že v preteklem letu 2014 in so še vedno v veljavi do konca sezone 2015. Vse cene tako ostajajo nespremenjene," pa je zatrdila Tanja Marič iz Relaxa in dodala, da politično in finančno dogajanje v Grčiji nikakor ne vpliva na navade in način sklepanja rezervacij pri Slovencih.