Torek, 15. 9. 2015, 15.03
7 let, 1 mesec
Ko začneta "sestri" zaradi beguncev obračunavati med sabo
Krščansko demokratska unija (CDU) in bavarska Krščanskosocialna unija (CSU) veljata za sestrski stranki, skupaj sestavljata Unijo (nem. Union). V nemškem zveznem parlamentu imata skupno poslansko skupino CDU/CSU.
Zelo globok razkol med strankama pa je povzročila odločitev nemške kanclerke Angele Merkel, da zaobide dublinski sporazum in dovoli prihod vseh sirskih beguncev, ki so bili in so na Madžarskem, v Nemčijo. "Wir schaffen das," (sl. Zmogli bomo) je samozavestno zatrdila Merklova.
Bavarski ministrski predsednik Horst Seehofer (CSU) je tako v petek ostro kritiziral odločitev Merklove, da odpre vrata migrantom in beguncem, ter ji očital, da sploh nima nobenega načrta, kaj storiti: "To je bila napaka, s katero se bomo ubadali zelo dolgo časa. Ne vidim nobenega načina, da bi zamašek dali nazaj na steklenico."
Merklova je isti dan, ko ji je Seehofer skorajda očital brezglavost, v pogovoru za časnik Rheinischen Post dejala, da "nemška ustavna pravica do azila za politično preganjane ne pozna nobene zgornje meje. To velja tudi za begunce, ki prihajajo k nam iz pekla državljanske vojne."
Pred novinarje je v nedeljo pozno popoldne stopil nemški notranji minister Thomas de Maiziere (CDU) in napovedal ponovni začasni nadzor nad nemškimi mejami, zlasti na meji z Avstrijo, da bi ustavili reko priseljevanja. Na drugi strani je Merklova za nekaj dni skoraj izginila iz javnosti.
Preobrat in uvedba mejnega nadzora imata v Nemčiji tudi številne nasprotnike, to so zagovorniki t. i. Willkommenskultur (sl. kulture sprejemanja beguncev). Ti pod sloganom Refugees Welcome (sl. Begunci, dobrodošli) zagovarjajo neomejeno sprejemanje beguncev oziroma prosilcev za azil.
Bavarci pa so opozarjali, da je sprejem migrantov in beguncev padel skorajda le na njihova pleča in da druge nemške zvezne dežele, tudi tiste, v katerih so na oblasti socialdemokrati in/ali Zeleni, ki imajo usta polna besed za solidarnosti z begunci, premalo storijo za razbremenitev Bavarske.
Ker je CDU v ponedeljek napovedala, da je pripravljena začeti pogovore s socialdemokrati in Zelenimi glede uvedbe zakona o priseljevanju (socialdemokrati in Zeleni pa bi popustili pri zaostritvi ustavne pravice do azila), se lahko spor znotraj Unije še zaostri, saj je CSU zelo sumničava do zakona o priseljevanju.
To ni nova zamisel, saj je o tem v 70. letih in začetku 80. let prejšnjega stoletja razmišljal že nekdanji prvak bavarskih krščanskih socialcev Franz Josef Strauß. A je CDU takrat zagrozila, da bo potem začela tudi ona nastopati na volitvah na Bavarskem. V primeru, da bi se CSU zdaj začela organizirati tudi v drugih nemških zveznih deželah, bi CDU verjetno uresničila to protigrožnjo.
Für Karikatur des Tages. Definitiv.
#Seehofer #Merkel #Flüchtlinge pic.twitter.com/Hfp37zqH47
— Wolfgang Unglaub (@littlewisehen) September 12, 2015