Ponedeljek, 3. 3. 2014, 16.39
8 let, 7 mesecev
Ko se spopadeta slovanska orjaka
Krimska kriza, rusko rožljanje z orožjem in vznesene besede o zaščiti Rusov, ki živijo zunaj meja Rusije, so Ukrajino in Rusijo potisnile na rob vojne. Ukrajina je prostrana 45-milijonska država, ki je politično razklana na proevropsko zahodno Ukrajino in bolj prorusko usmerjeno vzhodno Ukrajino.
Zahodni del Ukrajincev je ostal pod Poljaki do delitve Poljske v 18. stoletju, ko je tudi večina zahodnih Ukrajincev prišla pod oblast ruskega carja. Del Ukrajincev, ki so živeli v Galiciji, pa je prišel pod oblast Avstrije.
Po oktobrski revoluciji so Ukrajinci izkoristili priložnost in ustanovili lastno državo s prestolnico v Kijevu. Ta država, ki je razglasila tudi suverenost nad polotokom Krimom in vzhodno obalo Azovskega morja, pa ni obstajala dolgo, saj jo je leta 1921 zasedla Rdeča armada.
Že v obdobju carske Rusije so se na ozemlje Ukrajine priseljevali Rusi, tako da so postala mesta večinoma rusko govoreča, tudi Kijev. Poleg tega je Rusija že od leta 1720 prepovedala ukrajinski jezik in izvajala rusifikacijo.
S propadom carske Rusije je bilo rusifikacije začasno konec, znova pa so jo začeli izvajati po Stalinovem prevzemu oblasti. Še zlasti po letu 1938 je rusifikacijo vneto podpiral takratni prvi mož ukrajinske partije, ukrajinski Rus Nikita Hruščov.
Zgodovinske razlike se kažejo tudi na verskem področju. Po raziskavi centra Razumkov leta 2006 je 62,5 odstotka prebivalcev Ukrajine ateistov, 14,9 odstotka jih je pripadnikov Ukrajinske pravoslavne cerkve Kijevskega patriarhata, 10,9 odstotka pripadnikov Ukrajinske pravoslavne cerkve, ki spada v okvir Moskovske patriarhije, 5,3 odstotka pa je grkokatolikov oziroma unijatov, torej kristjanov pravoslavnega obreda, ki priznavajo papeža. Prav uniati, ki živijo na zahodu Ukrajine, so odločni zagovorniki prozahodne Ukrajine.
Politična razklanost Ukrajine na zahod in vzhod se kaže tudi na volitvah, saj je glavna volilna baza proruskih politikov, kot je odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič, prav vzhodni in južni del države. Za nameček je vzhodni del večinoma industrijski in gospodarsko tesno povezan z Rusijo.
Za zdaj pa večina rusko govoreče vzhodne in južne Ukrajine nasprotuje morebitnemu ruskemu vojaškemu posegu. Uporaba ruščine namreč še ne pomeni, da se prebivalstvo ne počuti del ukrajinskega naroda. Ne nazadnje je tudi ikona oranžne revolucije, Julija Timošenko, dolgo časa govorila v javnosti le rusko, šele po vstopu v državno politiko je začela uporabljati ukrajinščino.