Tokio je po incidentu v bližini otokov Senkaku, v katerega sta bili vpleteni ladji kitajske mornarice, na pogovor poklical kitajskega veleposlanika na Japonskem.
Japonska vlada je dejanje kitajske strani označila za "popolnoma nesprejemljivo", na pogovoru z veleposlanikom pa so izrazili "odločen protest".
Japonska ravnanje kitajske ladje razumela kot grožnjo
"Zunanje ministrstvo je kitajskega veleposlanika poklicalo na pogovor zaradi ladij, ki so vstopile v vode v bližini otokov Senkaku," je pojasnil glavni sekretar japonske vlade Jošihide Suga. Ladji kitajske mornarice sta se v ponedeljek večji del dneva gibali v vodah blizu spornega otočja.
Incident se je zgodil tudi 30. januarja, ko je neka kitajska vojaška ladja v ladjo japonske mornarice pa tudi japonski vojaški helikopter usmerila vojaški radar, kar je japonska stran razumela kot obliko vojaške grožnje.
"Peking želi ustvariti novo običajno stanje"
Kitajske ladje vse pogosteje plujejo v vode blizu otokov, s čimer želi Peking ustvariti novo "običajno stanje". V preteklih mesecih je večkrat prišlo tudi do preletov kitajskih letal. Za zdaj so se incidenti vedno končali mirno, a opazovalci svarijo, da oboroženi konflikt ob zaostreni retoriki ni daleč.
Japonski premier Šinzo Abe je konec tedna ob obisku Okinave poudaril, da bo Japonsko ubranil "provokacij". Tokio in Peking sta v sporu zaradi otokov Senkaku, ki so pod nadzorom Japonske, lasti pa si jih tudi Kitajska, ki jih imenuje Diaoyu.