Ponedeljek, 29. 4. 2013, 16.27
8 let, 7 mesecev
Karzaj priznal, da je prejemal denarno pomoč Cie
S tako imenovanim denarjem duhov si je želela Cia kupiti vpliv, a je namesto tega napajala korupcijo, krepila moč lokalnih vojaških poveljnikov in spodkopavala načrte Washingtona za umik iz Afganistana. "Največji vir korupcije v Afganistanu so bile ZDA," je za časnik New York Times povedal neimenovani vir v ameriški administraciji. Po besedah zdajšnjih in nekdanjih svetovalcev afganistanskega predsednika naj bi Cia v Afganistan poslala več deset milijonov ameriških dolarjev.
Cia in State Department nista želela komentirati teh navedb, Karzaj je medtem potrdil navedbe ameriškega časnika. "Da, urad sveta za nacionalno varnost je zadnjih 15 let prejemal podporo ameriške vlade, vendar ne v velikem obsegu, ampak v majhnem," je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa sporočil Karzaj. Afganistanski predsednik, ki je na obisku na Finskem, je še navedel, da je bil denar namenjen za "operacijske in zdravstvene namene". "Pomoč je bila zelo koristna in hvaležni smo," je dodal.
Izročanje gotovine pa je bila standardna praksa Cie vse od začetka vojne v Afganistanu, med drugim so med invazijo leta 2001 podkupili tudi številne vojaške poveljnike, med njimi Muhameda Kasima Fahima, trenutnega podpredsednika. "Plačali smo jim, da bi spodnesli talibane," je za NYT povedal eden izmed ameriških uradnikov. Nato pa jim je Cia še naprej plačevala, da bi se bojevali proti talibanom.
Nekaj denarja je pristalo tudi v rokah Karzajevih pomočnikov, vendar nihče ne ve, katerih. Za Cio ni pomembno, v katerih rokah je končal denar. "Sodelovali bodo s kriminalci, če mislijo, da je to potrebno," je povedal neimenovani vir ameriške administracije.