Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
2. 3. 2014,
16.30

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Karl Erjavec Ukrajina

Nedelja, 2. 3. 2014, 16.30

8 let, 7 mesecev

Karl Erjavec: Vojna bi pomenila pravo katastrofo za stabilnost Evrope in širše

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je izrazil zaskrbljenost nad položajem v Ukrajini. "Stališče Slovenije je, da moramo ohraniti celovitost in nedotakljivost meja Ukrajine," je dejal.

"Ministrstvo za zunanje zadeve ves čas pozorno spremlja dogajanje v Ukrajini. Lahko rečem, da smo zelo zaskrbljeni," je povedal Karl Erjavec. "Stališče Slovenije je, da je potrebno v okviru političnega dialoga poiskati ustrezno rešitev, ker vojna na tem območju bi pomenila pravo katastrofo tudi za stabilnost Evrope in širše."

"Spor je še vedno mogoče rešiti z diplomacijo" Erjavec se bo v ponedeljek v Bruslju udeležil izrednega zasedanja zunanjih ministrov EU, ki je bil sklican potem, ko je ruski predsednik Vladimir Putin dobil zeleno luč parlamenta za morebitno uporabo vojske v Ukrajini. "Tam bomo zastopali stališče, da je potrebno najti rešitev s političnim dialogom in diplomacijo ter da je potrebno ohraniti celovitost Ukrajine," je povedal vodja slovenske diplomacije.

"Črni scenarij" bi bil po njegovih ocenah razpad Ukrajine, saj "tu ne gre samo za probleme med rusko manjšino in večinskim narodom v Ukrajini, ampak gre tudi za zelo slabo gospodarsko situacijo."

Ukrajina naj bi potrebovala med 25 in 35 milijard dolarjev Zaradi tega je bilo že na prejšnjem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju govora o denarni pomoči Ukrajini. Erjavec pričakuje, da bodo ministri v ponedeljek govorili tudi o tem, kako bi lahko Ukrajini čim prej zagotovili gospodarsko finančno pomoč. "Govori se, da bi Ukrajina v tem trenutku potrebovala med 25 in 35 milijard dolarjev."

Bo Slovenija odigrala vlogo posrednika? Glede na to, da ima Slovenija dobre odnose z Rusijo, bo Erjavec na ponedeljkovem zasedanju predlagal, da poskuša Slovenija odigrati vlogo posrednika. "Vidimo, da so bili zunanji ministri EU, zlasti poljski, nemški in francoski, že angažirani v smislu dialoga med opozicijo in pozicijo. Mi pa smo ves čas opozarjali na to, da je potrebno imeti tudi stalni dialog z Rusko federacijo," je pojasnil.

Po njegovih ocenah je bila glavna napaka storjena ravno s tem, ko se je želelo podpisati asociacijski sporazum z Ukrajino v Vilniusu brez dialoga z rusko stranjo. "Mislim, da bi lahko Slovenija v tej krizi pripomogla v tej smeri, da bi se ponudila kot posredovalka med Rusko federacijo in Evropsko unijo, ker sem prepričan, da je potreben dialog tudi z Rusko federacijo," je dejal.

Meni, da se je oboroženemu konfliktu na Krimu še vedno mogoče izogniti Po mnenju Erjavca se je oboroženemu konfliktu na Krimu še vedno mogoče izogniti. "Mislim, da še nismo prišli do tiste točke, ko diplomacija ne bi mogla preprečiti konflikta," je dejal.

Slovensko zunanje ministrstvo je že pred dnevi odsvetovalo vsa nenujna potovanja v Ukrajino. "Po podatkih, ki jih imamo, zaenkrat ni noben slovenski državljan v Ukrajini v kakršni koli nevarnosti," je danes še povedal Erjavec.

Ne spreglejte