Sreda, 22. 1. 2014, 8.58
8 let, 7 mesecev
Kako so Islandci napravili križ čez ideale slovenskih vstajnikov
Islandija, ki so jo v devetem stoletju naselili Vikingi z današnje Norveške, je bila dolga stoletja gospodarsko najbolj zaostala nordijska dežela. Šele po drugi svetovni vojni je ta severnoatlantski otok ribičev in kmetov s pomočjo Marshallovega načrta z industrializacijo naredil velik preskok v sodobno dobo.
Čeprav je – malce ironično – Islandija dosegla najvišji BDP na prebivalca prav v kriznem letu 2008, in sicer z 29.391 evri, pa je v primerjavi z letom 1980 zdrsnila na lestvici najbogatejših držav.
Leta 2008 je bila namreč 14. najbogatejša država na svetu in sedma najbogatejša evropska država. V primerjavi z letom 1980 so jo na stari celini po bogastvu prehitele Norveška, Irska, Avstrija in Danska.
Protržne reforme je po letu 1995 nadaljevala koalicija med Stranko neodvisnosti in Napredno stranko – ta je zmanjšala davke, nekatere celo ukinila, leta 2000 pa dokončala privatizacijo bančnega sektorja.
Prav bančni sektor je postal usoden za Islandijo. Banke Kaupthing, Landsbanki in Glitnir, ki so dotlej poslovale le na domačem otoku, so skoraj čez noč postale mednarodni finančni igralci, ki so imeli po nekaterih ocenah leta 2006 premoženje v vrednosti 111 milijard evrov, nekajkrat več, kot znaša islandski BDP.
Visoka gospodarska rast, zaradi katere so Islandiji nadeli vzdevek nordijski tiger, se je ustavila, začelo se je krčenje gospodarstva. Naraščati sta začela brezposelnost in javni dolg države, ki je leta 2011 dosegel 101 odstotek BDP.
Na pomoč je Islandiji novembra 2008 priskočila tujina: Mednarodni denarni sklad (MDS) z 1,6 milijarde evrov in nordijske države z 2,2 milijarde evrov. 900 milijonov evrov je posodila tudi Nemčija. Zaradi razvrednotenja vrednosti islandske krone se je pocenil izvoz in podražil uvoz.
Država, ki ima močno izvozno usmerjeno gospodarstvo in izobilje poceni geotermalne in vodne energije (proizvaja največ energije na svetu na prebivalca), se je začela počasi pobirati s tal. Izvoz se je zaradi poceni islandske krone povečeval (kar je prednost v primerjavi s prezadolženimi državami EU, ki ne morejo povečati svoje konkurenčnosti z razvrednotenjem valute).
Po podatkih islandskih statistikov je po padcu za 4,1 odstotka leta 2010 islandsko gospodarstvo leta 2011 zraslo za 2,7 odstotka, predlani pa za 1,4 odstotka. Brezposelnost se je zmanjšala, novembra 2013 je znašala nizkih 4,2 odstotka, zmanjšala se je tudi inflacija, decembra lani je bila 4,2-odstotna.
Islandija je leta 2011 začela vračati mednarodna posojila in se spet postavila na lastne noge. 31. avgusta 2011 je prišla izpod reševalnega okrilja MDS, s čimer se je uradno končala islandska finančna kriza.
Že v oktobru 2008 je aktivist Hordur Torfason začel proteste proti desnosredinski vladi, ki jo je vodil Geir H. Haarde. Ti protesti so sčasoma postali vse množičnejši. Vrh so dosegli pred petimi leti – 20. januarja 2009 –, ko se je pred islandskim parlamentom Althingom zbralo nekaj tisoč ogorčenih Islandcev.
Protesti so se sprevrgli v izgrede, policija je morala uporabiti pršilnike in gumijevke, aretiranih je bilo 20 protestnikov, zdravniško pomoč je poiskalo 20 ljudi. Naslednji dan so se protestniki zbrali pred pisarno premierja Haardeja.
Na volitvah konec aprila 2009 se je zgodil korenit zasuk na levo. Stranka neodvisnosti, ki je zmagovala na volitvah od leta 1930 naprej, je bila poražena, na oblasti se je utrdila leva koalicija socialdemokratov in Zelenih.
Protestno gibanje, ki je izvedlo t. i. kuhinjsko revolucijo (po argentinskem zgledu so na proteste prihajali z lonci in kuhalnicami ter zganjali hrup) in doseglo premierjev odstop, je pozneje skušalo s pomočjo vlade izpeljati projekt ustave, ki bi jo napisalo ljudstvo.
So se pa na islandsko protestno gibanje sklicevali t. i. vstajniki, ko so po slovenskih mestih, največ v Ljubljani in Mariboru, organizirali protivladne proteste, poimenovane vseslovenske ljudske vstaje. Kot so trdili vstajniki, so prav Islandija in t i. islandski nauki spopada s krizo njihov zgled, kako izvleči Slovenijo iz krize.
Na volitvah aprila 2013 so islandski volivci napravili križ čez ideale slovenskih vstajnikov, saj so se odločili za zasuk na desno. Na oblast sta spet prišli Napredna stranka in Stranka neodvisnosti. Novi premier je postal predsednik Napredne stranke Sigmundur Gunnlaugsson.
Čeprav so v Sloveniji številni zahtevali, da se zgledujemo po deželi gejzirjev, pa so v Islandiji – za razliko od Slovenije, kjer zaradi večmilijardne bančne luknje ni pred sodišče prišel še noben bankir – obsodili na večmesečne oziroma večletne zaporne kazni nekdanje vodilne v propadlih bankah Glitnir in Kaupthing.