Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
24. 6. 2014,
13.27

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Al Kaida Irak šiiti

Torek, 24. 6. 2014, 13.27

8 let, 8 mesecev

Kako je ISIL s terorjem in plenjenjem postala močnejša od Al Kaide

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V zadnjih tednih je Irak spet na pragu državljanske vojne.

Čeprav se zdi, da se je vse zgodilo nenadoma, je napetost med suniti in šiiti v Iraku že nekaj časa v zraku, islamistična organizacija ISIL je le izkoristila položaj.

Organizacija Islamska država Irak in Levant je nastala pred tremi leti v Siriji kot ena izmed frakcij znotraj iraške filiale Al Kaide. Toda kmalu se je izkazalo, da so dobro organizirani in so se iz gverilskih borcev prelevili v skoraj mednarodno korporacijo. Za razliko od Al Kaide ne organizirajo napadov za Zahodu, temveč si prizadevajo, da bi na območju Bližnjega vzhoda ustanovili državo, podobno kalifatu iz sedmega stoletja. Od tu tudi ime organizacije, ki Zahodnjakom povzroča nemalo težav.

ISIL ali ISIS? Arabsko ime organizacije je al-Dawla al-Islamiya fil-Iraq wa al-Sham, kar bi pomenilo Islamistična država Iraka in Šama. In tu imamo Zahodnjaki težavo. V anglosaksonskih medijih so to sprva poenostavljeno prevajali kot Sirija in tako je nastala kratica ISIS. Šam sicer v arabščini res pomeni Damask, a označuje tudi ozemlje med Sredozemljem in Evfratom, med arabsko puščavo in turškim gorovjem Tavrus. Se pravi vse od današnje Sirije, Jordanije, Libanona, Palestine do južne Turčije in Iraka. To, čemur so v preteklih stoletjih Evropejci rekli Levant. Zato se je v zadnjih dneh uveljavila kratica ISIL, saj ne gre več le za Sirijo in Irak, temveč za ves Levant.

Brutalni red Organizacija je nastala kot le ena izmed islamističnih frakcij v sirski vojni. Zanimivo je, da je v sporu z drugimi islamističnimi skupinami, na primer z Al Nusro, ki so v začetku leta v Siriji celo začele ofenzivo proti ISIL-u. V spopadih med frakcijami je bilo več tisoč mrtvih, kot zmagovalka pa je iz boja izšla ISIL. Drugi islamisti jim očitajo, da imajo v svojih vrstah pretežno tujce in da so v svojih stališčih preveč radikalni. Kar je verjetno res.

Na območjih, ki jih nadzorujejo v Siriji in Iraku, so recimo med civilnim prebivalstvom nepriljubljeni, saj uvajajo nemogoče ukrepe, kdor jih krši, pa mu grozi smrt – pa naj bo to kajenje ali pa po njihovem mnenju nespoštovanje islamskih zakonov.

V mestu Raka so vsem frizerjem odredili, da morajo počrniti ženske podobe na šamponih, na tržnicah morajo biti genitalije koz in ovac pokrite s cunjami, prepovedali pa so tudi predvajanje glasbe. Iz Iraka poročajo, da v vsakem kraju, ki ga osvojijo, hodijo od hiše do hiše in zahtevajo ženske za poroko. To v resnici pomeni za spolne odnose, saj lahko po striktnih islamskih zakonih moški in ženska spolno občujeta, če sta začasno poročena.

Džihadistični davek V Mosulu so recimo že leto dni pred zavzetjem od prebivalcev pobirali t. i. džihadistični davek, v zameno za katerega so izvajali usmrtitve, bombne napade in ugrabitve. Prav to je njihova glavna taktika boja: ustrahovanje, tajni zapori, ugrabitve uglednih članov družbe, šele nato neposreden boj.

Pri vsem tem pa je najbolj presenetljivo, da ISIL ni mogočna organizacija. Ocenjujejo, da ima okoli 15 tisoč borcev, med njimi pa je veliko mladih Evropejcev, ki so jih navdušili za islamistični boj.

Nemške obveščevalne službe že nekaj let opozarjajo, da se povečuje število mladih Nemcev – in tudi Nemk –, ki prek Turčije potujejo v Sirijo in postanejo člani ISIL-a. Poleg Zahodnjakov je med borci tudi veliko radikalnih Tunizijcev, Egipčanov, celo Indonezijcev. Med člani je tudi veliko nekdanjih podpornikov režima Sadama Huseina, ki kot suniti nasprotujejo trenutni manjšinski šiitski vladi v Iraku.

Suniti proti šiitom Prav razmerje med suniti in šiiti je tisto, kar ISIL-u v Iraku omogoča toliko moči. Prebivalci Mosula, pretežno suniti, se borcem ISIL-a niso upirali. Vsega skupaj naj bi mesto zavzelo le dobrih tisoč borcev, na njihovo stran pa naj bi prestopilo tudi veliko iraških častnikov in policistov, sunitov. Zdi se, kot da iraški suniti ISLO dojemajo kot manjše zlo kot trenutno šiitsko iraško vlado.

Da se bo situacija med suniti in šiiti očitno še bolj zapletla, je dal vedeti tudi vrhovni iraški šiitski klerik ajatola Al Sistani, ki je šiite pozval v boj proti ISIL-u. Menda naj bi se v okolici Bagdada že formirale šiitske enote, ki jih sestavlja 30 tisoč prostovoljcev.

Novi Osama Vprašanje pa je, ali bodo kos dobro organizirani ISIL. Ta namreč posluje kot mednarodna korporacija – izdaja celo letna finančna poročila. Njena trenutna vrednost je tri milijarde dolarjev; večina denarja je bila uplenjena ob zavzetju posameznih mest, nekaj ga dobivajo od sirskih naftnih polj, ki jih nadzorujejo, milijone pa so dobili tudi z odkupninami za ugrabljene tuje državljane.

Poleg denarnih zadev so v letnem poročilu za leto 2013 navedli še, da so izvedli 9540 operacij, od tega 4465 bombnih napadov, 600 eksplozij avtomobilov bomb, 1083 atentatov in osvoboditve več sto zapornikov.

Vse to pod vodstvom skrivnostnega Abuja Bakra Al Bagdadija, ki se celo svojim vojakom kaže le z masko na obrazu, obstajata pa le dve njegovi fotografiji, zato ima vzdevek nevidni šejk.

Domnevajo, da je bil kot Avad Ibrahim Al Badri leta 1971 rojen v iraški Samari. Zase trdi, da je neposreden potomec preroka Mohameda. Med ameriškim zavzetjem Iraka je bil imam, sicer je doktoriral iz islamskih študij na bagdadski univerzi.

Leta 2005 so ga Američani aretirali, v zaporu pa je prišel v stik s člani Al Kaide. Pozneje se je pridružil islamističnim borcem in leta 2010 postal vodja iraškega dela Al Kaide. Tri leta pozneje se je sporekel z vodjem Al Kaide Ajmanom Al Zavahirijem in ustanovil svojo islamistično organizacijo ISIL. Velja za brutalnega in taktično izjemnega voditelja, ki se ima za filozofa džihada. Njegova ideja je, da bi morali vsi muslimani živeti v eni državi s šeriatskim pravnim redom, prvi korak k temu pa je kalifat Sirije in Iraka.

Američani so na njegovo glavo razpisali nagrado desetih milijonov dolarjev, Al Kaida pa je v začetku letošnjega leta javno zavrnila vse povezave z organizacijo ISIL.

Zvezde Twitterja ISIL se od Al Kaide razlikuje še po nečem. Če je Osama bin Laden videoposnetke svojih sporočil pošiljal na Al Jazeero, pripadniki ISIL-a vedo, da je najmočnejše orožje Twitter. Izdelali so celo aplikacijo za mobilne telefone, prek katere so lahko somišljeniki nenehno v stiku z novicami o organizaciji. Ne le, da na različnih straneh objavljajo fotografije z bojišč, usmrtitev in mučenja zapornikov, na Twitterju skrbijo tudi za rekrutiranje novih borcev in za piar.

Med zadnjimi takšnimi akcijami je recimo pošiljanje fotografij s pozdravi organizacije vsemu svetu, recimo Isil, Rim vas ima rad! na strani #AllEyesOnIsis.

Med bolj bizarnimi propagandnimi stranmi pa je tudi stran borca Abuja Hurajre Al Amrike, sicer 22-letnega Američana, ki redno objavlja svoje fotografije z mačjim mladičem, posebno serijo fotografij pa je naredil z mačjim mladičem, ki se igra z orožjem.

Ne spreglejte