Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Sreda,
29. 10. 2014,
11.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Vladimir Putin Rusija rak

Sreda, 29. 10. 2014, 11.06

8 let, 7 mesecev

Je Putin na smrt bolan?

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V zahodnih medijih so vse pogostejše trditve, da ima ruski predsednik Vladimir Putin raka. So to le govorice ali je gospodar Kremlja v resnici hudo bolan? Moskva molči.

"Vladimir Putin ima raka trebušne slinavke." S temi besedami je Richard Johnson, novinar ameriškega časnika New York Post, presenetil svetovno javnost. Pred tem so se v vzhodni Evropi pojavile govorice, da ima ruski predsednik kostni rak v hrbtenici, toda ameriški novinar trdi, da so njegove informacije bolj zanesljive – gre za rak trebušne slinavke.

Nemški zdravnik in steroidi za Putina Kot piše Johnson, je Putina najprej zdravil 84-letni nemški zdravnik iz Dresdna, ki ga je ruski predsednik spoznal, ko je služboval kot agent KGB v nekdanji Vzhodni Nemčiji. Nemec naj bi Putina zdravil z različnimi metodami, med drugim tudi s steroidi, kar naj bi razložilo zabuhlost Putinovega obraza. Nemški zdravnik je že prekinil zdravljenje, ker Putinovi varnostniki niso lepo ravnali z njim, še trdi ameriški novinar. Rak trebušne slinavke je sicer eden od najbolj nevarnih rakov. V petih letih preživi le od dva do štiri odstotke obolelih.

Vse Putinove (domnevne) bolezni Vprašanje pa je, kako zanesljive so Johnsonove informacije, se sprašuje nemški tednik Focus. Že v preteklosti so se namreč v medijih pojavili novice, da Putin boleha za rakom. Leta 2003 naj bi imel tako kožnega raka in bil uspešno operiran.

Pozneje so se pojavile še novice o kostnem raku, možganskem tumorju, karcinomu, sarkomu … Putin je mojster preživetja ali pa so njegove bolezni le plod domišljije zahodnih medijev, piše nemški tednik.

Bo Moskva o morebitni Putinovi bolezni molčala do konca? Gotovo pa je, da rusko vodstvo morebitne Putinove hude bolezni ne bo nikoli uradno potrdilo. Molčali bodo do konca, kot v primeru smrti nekdanjih komunističnih voditeljev Sovjetske zveze, Leonida Brežnjeva ali Jurija Andropova, pravi nemški strokovnjak za Rusijo Eberhard Schneider.

Ta je prepričan, da lahko Putin kljub hudi bolezni še vedno vodi državo. Rak trebušne slinavke je namreč tak, da se posledice bolezni pokažejo šele na koncu, v zadnji fazi.

Nejeverni avstrijski strokovnjak za Rusijo Avstrijec Gerhard Mangott, profesor na univerzi v Innsbrucku in strokovnjak za Rusijo, dvomi, da ima Putin raka trebušne slinavke. Ima sicer bolj rožnat obraz, toda nobenih drugih znakov te bolezni, poudarja.

Govorice o Putinovi hudi bolezni pa so nekatere analitike spodbudile, da razlagajo Putinove poteze v luči morebitne bolezni. Priključitev Krima in podpora proruskim separatistom v vzhodni Ukrajini,vse to poskuša Putin čim prej dokončati, še preden bo zanj prepozno.

Pomilostitev Hodorkovskega kot znak slabe vesti? Schneider priznava, da lahko Putinove zadnje poteze razlagamo tudi s tega zornega kota, v Putinovi želji, da se bi se zapisal v zgodovino, Mangott pa opozarja, da se je Putin že pred tem zapisal v ruske zgodovinske knjige.

Tudi pomilostitev ostrega kritika Kremlja Mihaila Hodorkovskega nekateri vidijo v luči Putinove bolezni – s pomilostitvijo naj bi si ruski predsednik še pred smrtjo opral vest. Mangott se ne strinja s to razlago, saj da je imela pomilostitev Hodorkovskega drugo politično ozadje.

So govorice o hudo bolnem Putinu le del informacijske vojne? Putin je za vznemirjenje poskrbel že konec leta 2012. Ker ga nekaj mesecev ni bilo v javnosti, tako kot pred kratkim severnokorejskega diktatorja Kim Džong Una, so se pojavile govorice: da ima raka, da ga je zadel infarkt … Nato pa se je Putin pojavil na srečanju z nemško kanclerko Angelo Merkel.

Toda če Putin nima raka, zakaj se vedno pojavljajo te govorice? O hudih Putinovih boleznih so pisali britanski veteran Crispin Black, britanski novinar Edward Lucas, zdaj Američan Johnson. Članke o Putinovi domnevni bolezni lahko vidimo tudi kot del informacijske vojne med Zahodom in Rusijo, je prepričan Mangott.

Ne spreglejte