Ponedeljek, 22. 7. 2013, 12.38
8 let, 7 mesecev
Japonsko po izgubljenem desetletju rešuje abenomija
Z zmago Abejeve Liberalno demokratske stranke (LDP) in koalicijske partnerice v zgornjem domu parlamenta je zagon dobila tudi njegova gospodarska politika – mešanica koordiniranega vladnega zapravljanja, spodbud centralne banke in strukturnih reform, ki naj bi dvignili cene in končali 15 let deflacije. Fiskalni in monetarni aspekti programa so že pomagali oslabiti jen in dramatično dvigniti dobičke zaradi izvoza, indeks Nikkei pa poslali v nebo. Zmaga naj bi tudi prinesla stabilnost v deželo vzhajajočega sonca, kjer se je v zadnjih šestih letih zamenjalo šest premierjev.
En steber abenomije – strukturne reforme – je bil do zdaj zaradi političnih ovir ustavljen. Z zmago LDP v zgornjem domu parlamenta se utegne spremeniti tudi to. Predlagane reforme predvidevajo fleksibilnejši trg dela, pospeševanje imigracije in pritegnitev več žensk med delovno silo. Abe je napovedal, da bo šla njegova vlada s polno paro naprej, čakajo jo namreč dolgotrajne reforme, ki bodo omogočile preživetje njegove gospodarske politike.
Padec vrednosti japonske valute je povzročil nižjo obrestno mero in spodbudil tako gospodarstvo kot državljane k zadolževanju in širitvi nepremičninskega sektorja. Monetarne oblasti so se na naraščajočo inflacijo, ki je bila posledica teh gibanj, odzvale z zvišanjem obrestnih mer, medtem pa je počil nepremičninski balon in japonsko gospodarstvo je padlo v hudo recesijo. Poraba je začela zelo upadati, naložbe v kapitalski trg so se zmanjšale, ker so denar vsi usmerjali v odplačilo dolgov.
Za abenomijo mnogi menijo, da je edini nedavno uporabljen pristop z rezultati v katerem od gospodarstev, ki jih je močno prizadela kriza. O možnosti uporabe takšne politike razmišljajo v ZDA in članicah evroobmočja. Stranski učinek teh ukrepov, ki so vplivali na povečanje BDP-ja, je pričakovanje rasti inflacije. Abenomija namreč temelji na pričakovanjih, da se bo inflacija pospešila po znižanju vrednosti jena, ki krepi izvoz in dviguje ceno uvoženega blaga.
Z rastjo inflacije se pričakuje tudi pritisk na trg dela, saj bodo zaposleni pričakovali višje plače, kar bo povečalo stroške poslovanja podjetij, ki bodo tako manj konkurenčna, opozarjajo nasprotniki te politike. Hkrati opozarjajo, da bo s končanjem programa javne porabe povpraševanje upadlo, prezadolženost pa bi se lahko še povečala. Ker se ne spreminja niti demografija in nič ne kaže, da se bo prebivalstvo pomladilo, bo pritisk na javne finance in bančni sektor le še naraščal.
Edini način, da bi abenomija prinesla želeni rezultat, je, da jo spremlja rast inovacij. Prav zato se druge države ne odločajo za uporabo tega sistema, saj se zavedajo, da na primer v evroobmočju ni realnih možnosti izgube nadomestiti z inovacijami.