Četrtek, 23. 5. 2013, 10.40
8 let, 7 mesecev
Izrael Veliko Britanijo obtožuje prikritega protisemitizma
Ob obisku britanskega zunanjega ministra Williama Hagueja v Izraelu so njegovemu izraelskemu kolegu ušle ostre izjave na račun gosta oziroma njegove države. V intervjuju za britanski Daily Telegraph je Juval Steinitz namreč dejal, da se povečuje nasprotje med uradno politiko Londona in medijskim poročanjem britanskih časopisov, ki naj bi bili do Izraela sovražni.
Na vprašanje, ali je Velika Britanija še vedno "prijateljica Izraela", je tako odgovoril: "Težko je reči. Imamo tradicionalno dobre donose med državama, ki trenutno dobro sodelujeta pri izmenjavi strateških informacij podatkov. A skrbi nas, ko vidimo, kako o nas poročajo britanski mediji, ki objavljajo sovražne izjave in namigovanja proti Izraelu, praviloma takrat, ko citirajo nevladne organizacije."
Posebej je izpostavil kampanje, ki so pozivale k bojkotu izraelskih izdelkov, znanstvenikov in univerz. V okviru tovrstnih gibanj je pred kratkim svoj nastop na konferenci, ki jo je gostil Šimon Peres, odpovedal ugledni fizik Stephen Hawking. Ob tem je dejal, da sam ni zasledil, da bi akademiki, kot je Hawking, tako z lahkoto bojkotirali druge bližnjevzhodne države ali pa da bi imeli kakšne pomisleke pri ameriški invaziji v Iraku in bojkotirali ameriške univerze. "Zato nekateri v Izraelu čutimo, da gre za dvojne standarde."
Tovrstne akcije je označil za prikrit protisemitizem. "V preteklosti so ljudje rekli, da nasprotujejo Judom, a zdaj, po holokavstu, tega ne reče nihče več. Zdaj so proti judovski državi."
Britanci naj bi bili tako še posebej negativno nastrojeni do Izraela, tudi v primerjavi z drugimi zahodnimi državami. "Med Američani, Kanadčani, Britanci in Avstralci ne bi smelo biti velikih razlik, saj govorijo isti jezik in imajo podobno kulturo. Pa vendar so nam Američani, Kanadčani in Avstralci naklonjeni, Britanci pa ne." Steinitz se zato boji, da bo to vplivalo tudi na uradno zunanjo politiko Londona.
V intervjuju je še poudaril, da ni vsaka kritika Izraela protisemitistična, če imajo tisti, ki te kritike izrekajo, lahko tudi kritičen odnos do lastne države. Zavrnil je tudi očitke Londona, da z novimi naselji na Zahodnem bregu zmanjšujejo možnosti za dvostranski dogovor s Palestino.