Sobota, 18. 5. 2013, 20.09
8 let, 7 mesecev
Italijane mineva potrpljenje, hočejo delovna mesta
Protestniki, pričakovali so jih 50 tisoč, so vzklikali gesla proti brezposelnosti in socialni izključenosti ter zahtevali ukrepe proti zmanjšanju davčnega pritiska na osebne dohodke in za gospodarsko rast. Prav tako so zahtevali višji davek na dobiček.
Prvi mož FIOM-a Maurizio Landini se je zavzel za uvedbo minimalne plače za vse državljane ter socialno reformo. Lettovo koalicijsko vlado so pozvali, naj opusti varčevanje in se osredotoči na ustvarjanje delavnih mest. Kmalu po prevzemu premierskega položaja se je Letta sestal z drugimi voditelji iz evroobmočja in jim sporočil naraščajoče nezadovoljstvo Italijanov z varčevalno politiko.
Shoda se je udeležilo več znanih levičarskih politikov in sindikatov ter tudi številni mladi. "Upamo, da nas bo ta vlada končno začela poslušati, saj nas mineva potrpljenje," je povedal eden od udeležencev shoda. "Vlado prosimo, naj spremeni politiko Maria Montija in Silvia Berlusconija. Če se politika ne spremeni, kar je država zahtevala na volitvah, potem ne gremo nikamor," pa je povedal Landini.
Med številnimi levičarskimi protestniki so bili tudi taki, ki so nosili poster nemške kanclerke Angele Merkel, oblečene v nacistično uniformo. Merklova je v Rimu, saj se je v Vatikanu sestala s papežem Frančiškom. Zaupanje v krhko Lettovo desnosredinsko vladno koalicijo po zadnjih javnomnenjskih anketah upada, medtem pa je Italija sredi najhujše recesije v zadnjih štirih desetletjih. Javni dolg je 127-odstoten, večjega v evroobmočju ima le še Grčija. Glede na zadnje statistične podatke je brezposelnost med mlajšimi od 25 let v Italiji že 38 odstotna.