Četrtek, 5. 11. 2015, 14.03
8 let, 7 mesecev
Hrvaške volitve: šef obveščevalcev proti komunističnemu privilegirancu
Ankete napovedujejo, da bodo nedeljske volitve na Hrvaškem napete, saj ni očitnega zmagovalca. Tesno naj bi zmagala ali koalicija okoli HDZ ali pa koalicija trenutne vlade SDP. Tako bi bil prihodnji hrvaški premier lahko trenutni premier Zoran Milanović ali pa predsednik HDZ Tomislav Karamarko. Med njima pa je toliko razlik, da gre za dva povsem različna politika in dve različni politični opciji.
Leta 2000 je bil šef volilnega štaba predsedniškega kandidata Stjepana Mesića, po Mesićevi izvolitvi pa so ga imenovali za njegovega svetovalca za nacionalno varnost. Leta 2004 je postal šef hrvaške protiobveščevalne agencije, pozneje še obveščevalne agencije SOA, leta 2008 pa notranji minister.
Odkar je od leta 2012 predsednik HDZ, se zavzema za retuđmanizacijo Hrvaške. To je bilo opazno tudi na letošnji proslavi ob obletnici operacije Nevihta v Kninu, kjer so odkrili velikanski spomenik Franju Tuđmanu. Karamarko je prepričan, da je Franjo Tuđman tako velik državnik kot George Washington. Je zagrizen antikomunist, zagovornik patriotizma.
Po drugi strani se je Milanović kalil v Bruslju, kjer je bil štiri leta v diplomatski službi. Njegova želja naj bi bila pripadnost mednarodni eliti, velikohrvaški duh mu je tuj.
Med najbolj bizarne očitke Milanovićevega elitizma na primer spada ta, da je v študentskih letih s kolegi z zagrebške pravne fakultete igral družabno igro Trivial Pursuit v angleščini, ker je bila igra pač kupljena v tujini. Še bolj bizarno je, da je bil njegov oče nekaj časa tudi član HDZ.
Če je bila Milanovićeva družina del elite, je bila Karamarkova preganjana. Karamarko je iz vasi Dalmatinska Zagora – njegova mama je iz Knina, oče iz Kruševa, rojen je v Zadru, a je od šestega leta živel v Zagrebu, zato se Zadra spominja z nostalgijo izgubljenega doma. Njegov oče je bil po drugi svetovni vojni zaprt, ker so ga skupaj z bratom na t. i. Križevem potu iz Pliberka vrnili v Beograd. Na letošnjo obletnico dogodkov v Pliberku je Karamarko odpeljal tudi svojega sina, "da se bo vedno spominjal trpljenja svojega deda". Mimogrede: njegov sin je član mladih HDZ. V študentskih letih, ko je v Zagrebu študiral zgodovino, naj bi ga zaradi njegovega katoliškega aktivizma in stikov s poljskim gibanjem Solidarnost zasledovala Udba.
Karamarkov ideološki vzornik je papež Wojtyła, s seboj je dolgo nosil svetinjo, blagoslovljeno na njegovem grobu, zavzema se tudi za duhovni in ideološki preporod Hrvaške. Milanović je dejal, da je njegov politični vzornik Miko Tripalo.
Lani je hrvaški rumeni tisk razburkala zgodba o tem, da se od svoje dolgoletne žene Sanje Musić-Milanović ločuje Zoran Milanović, njegova ljubica pa naj bi bila noseča. Iz kabineta premierja so novico zanikali in uradno je Milanović še poročen, čeprav se z ženo že dve leti ni pojavil v javnosti. Zakonca imata dva sinova, o nezakonskih otrocih Zorana Milanović pa v predvolilni kampanji ni bilo govora.