Torek, 5. 3. 2019, 7.31
5 let, 9 mesecev
Brexit: bodo EU in Britanci vendarle zbližali mnenja glede irskega varovala?
Glavni pogajalec EU za brexit Michel Barnier se bo popoldne v Bruslju sešel z britanskim ministrom za brexit Stephenom Barclayjem in državnim pravobranilcem Geoffreyjem Coxom. Do srečanja prihaja, potem ko je Barnier v nedavnem intervjuju dejal, da je EU Združenemu kraljestvu pripravljena dati dodatna zagotovila glede irskega varovala.
Njegova izjava je na obeh straneh vzbudila upanje, da bosta Bruselj in London malo več kot tri tedne pred brexitom, predvidenim za 29. marec, našla rešitev glede irskega varovala, ki je za britanske poslance glavni razlog, da še niso potrdili ločitvenega sporazuma z EU. Unija je doslej vztrajala, da se ne bo pogajala o nobenem delu ločitvenega sporazuma.
Britanci bi spreminjali irsko varovali, EU proti
Irsko varovalo bi, če Združeno kraljestvo in EU v prihodnjih dveh letih ne bosta sklenila obsežnega trgovinskega dogovora, zagotovilo prosti pretok ljudi tako, da bo Združeno kraljestvo ostalo v posebnem carinskem območju z EU, Severna Irska pa v evropskem enotnem blagovnem trgu.
Barnier je v intervjuju, ki sta ga med drugim objavila nemški Die Welt in francoski Les Echos, sicer izpostavil, da EU ne bo pristala na časovno omejitev irskega varovala, kar so predlagali nekateri na Otoku.
Zavrnil je tudi možnost, da bi Združenemu kraljestvu omogočili enostranski umik od irskega varovala. Ta ukrepa bi namreč po njegovem zmanjšala verodostojnost irskega varovala.
Poslanska zbornica, ki je ločitveni sporazum 15. januarja zavrnila, bo o njem znova glasovala do 12. marca. Mayeva pa si bo do takrat prizadevala pridobiti zadostno podporo za dogovor, ki ga je njena vlada z Unijo sklenila novembra lani.
Nad Mayevo se zgrinjajo obtožbe opozicijskih laburistov
Pri tem ji ne bodo pomagale o btožbe opozicijskih laburistov, da je poskušala poslance v podporo sporazumu prepričati tudi tako, da je ponudila dodatna sredstva za gospodarsko oslabljene dele severne in osrednje Anglije v skupni vrednosti 1,6 milijarde funtov (1,86 milijarde evrov).
Če bo spodnji dom parlamenta prihodnji teden zavrnil ločitveni dogovor, bodo poslanci v skladu s predlogom premierke 13. marca glasovali o brexitu brez dogovora. Če bodo zavrnili obe možnosti, pa bo vlada 14. marca predlagala glasovanje o "kratkem in omejenem podaljšanju" brexita. To morajo sicer soglasno potrditi tudi članice Unije.
Bodo preložili izstop?
Glavni pogajalec EU je razkril, da so države članice načeloma pripravljene odobriti preložitev izstopa Združenega kraljestva iz EU, predvidenega za 29. marec, a želijo vedeti, kaj bi s tem pridobili. "To ne sme biti samo prelaganje težav," je poudaril Barnier.
Britanska premierka ocenjuje, da bi bilo izstop smiselno preložiti kvečjemu do konca junija, sicer bi bile v državi potrebne volitve v Evropski parlament. Pri tem opozarja, da s podaljšanjem ne bi izključili možnosti brexita brez dogovora, ki mu sicer ni naklonjena nobena stran.
1