Četrtek, 7. 4. 2011, 11.14
5 let, 9 mesecev
Glavne kosovske stranke s skupno predsedniško kandidatko
Dogovor so dosegle koalicijski Demokratska stranka Kosova in Zveza za novo Kosovo ter opozicijska Demokratska zveza Kosova, s tem pa so preprečile poglobitev politične krize v državi.
Thaci je poudaril, da so z dogovorom presegli politično krizo, ki jo je povzročila izvolitev Pacollija za predsednika 22. februarja, ki jo je ustavno sodišče zaradi neustreznega postopka 28. marca označilo za neustavno.
Dogovorili so se tudi za čimprejšnjo reformo ustave glede volitev predsednika, tako da bi od leta 2012 predsednika volili na neposrednih volitvah in ne več v parlamentu kot doslej. Dogovorili so se tudi za spremembo volilnega zakona, tako da bi leta 2013 hkrati z lokalnimi pripravili tudi parlamentarne volitve.
Pacolli, ki je v sodelovanje svoje stranke v vladni koaliciji pristal zaradi zagotovila, da bo postal predsednik Kosova, je pred tem v sredo povedal, da ne bo znova kandidiral za položaj. Zatrdil je, da tega ni storil zaradi pritiskov, ampak v dobro ljudi na Kosovu in da je vladna koalicija sedaj še bolj trdna. Njegova stranka bo ostala v vladi, s tem pa tudi preprečila predčasne parlamentarne volitve.
Na letošnjih prvih - sicer predčasnih parlamentarnih volitvah - odkar je Kosovo pred tremi leti razglasilo samostojnost, je Pacollijeva stranka z desetimi odstotki podpore postala četrta najmočnejša v državi. Na podlagi omenjenega dogovora je vstopila v vlado, tako da ima vladna koalicija - v kateri so DPK, ANK, srbska Samostojna liberalna stranka, lista Ibrahima Rugove ter manjšinske skupnosti - v parlamentu 65 od 120 poslancev.
V prihodnjih dneh naj bi Atifete Jahjaga še z enim, za zdaj še neznanim kandidatom, parlamentu predlagali v izvolitev. Ustava namreč določa, da morata biti za ta položaj najmanj dva kandidata.
Eden od vodij gibanja Samoopredelitev, ki je tretja najmočnejša stranka v parlamentu, in podpredsednik parlamenta Glauf Konjufca, je danes kot dobro ocenil to, da Pacolli ni predsedniški kandidat. Po njegovi oceni pa ni dobro, da je skupna kandidatka omenjenih strank oseba brez političnih izkušenj, ki bo odvisna od premiera Thacija.
Po navedbah agencije Beta kosovski časniki danes dogovor večinoma ocenjujejo kot pozitiven. Dnevnik Expres pa piše, da je Atifete Jahjaga s činom generalmajorja ženska z najvišjim činom v policiji na območju Zahodnega Balkana. Po izobrazbi je pravnica.