V več evropskih državah, tudi v Sloveniji, v zadnjem času prihaja do pomorov čebel.
Evropski poslanci so zato opozorili, da bi lahko vse več pomorov čebel resno vplivalo na proizvodnjo hrane in stabilnost okolja v Evropi, saj čebele oprašijo okoli 84 odstotkov rastlin, od njih pa je odvisnih 76 odstotkov vse evropske proizvodnje hrane.
Predlog vzpostavitve nacionalnih nadzornih sistemov v državah članicah
Resolucija, ki so jo sprejeli poslanci v Strasbourgu, poziva EU k okrepitvi raziskav novih zdravil za čebele ter k usklajenim prizadevanjem za zaščito te vse bolj ogrožene živalske vrste.
Za boljše in preglednejše informacije o zdravju čebel Evropski parlament predlaga vzpostavitev nacionalnih nadzornih sistemov v državah članicah, ki bi usklajeno delovali na evropski ravni.
Izobraževanje kmetov o uporabi čebelam prijaznih snovi
Poslanci se tudi zavzemajo za razvoj novih zdravil za zdravljenje nekaterih bolezni čebel, vendar obenem opozarjajo pred pretirano uporabo antibiotikov zaradi njihovega negativnega vpliva na čebelje proizvode ter vse večje odpornosti na ta zdravila.
Na zdravje čebel močno vpliva tudi uporaba nekaterih strupenih snovi v kmetijstvu, kot so denimo pesticidi. Evropski parlament se zato zavzema za izobraževanje kmetov o strupenih snoveh in uporabi čebelam prijaznih snovi.
"Vzpostaviti bi bilo treba sistem za nadzor uvoženih čebeljih proizvodov"
Evropsko komisijo pa parlamentarci pozivajo k objektivnim raziskavam o morebitnih negativnih učinkih gensko spremenjenih organizmov na čebele. Poleg tega bi morala EU po mnenju parlamenta spremljati zdravje čebel v tretjih državah in vzpostaviti sistem za nadzor uvoženih čebeljih proizvodov.