Četrtek, 14. 6. 2012, 14.25
8 let, 7 mesecev
Evropski parlament zaradi reforme schengna blokiral pet zakonov
Politične skupine v Evropskem parlamentu z izjemo skrajne desnice nasprotujejo predlogu novih pravil za začasni nadzor v schengenskem prostoru, o katerem so se prejšnji petek dogovorili notranji ministri članic unije.
"Evropski parlament se je odločil, da bo prekinil pogajanja s Svetom o petih predlogih zakonov," je dejal predsednik parlamenta Martin Schulz in poudaril, da so se s tem predlogom strinjale vse skupine razen Evropskih konservativcev in reformistov.
Evropski poslanci so že v torek v razpravi izrazili ogorčenje nad kompromisom glede schengna, ki so ga dosegli notranji ministri in je izhodišče za pogajanja z Evropskim parlamentom. Med drugim so zagrozili, da se bo parlament obrnil na Sodišče EU, česar pa Schulz danes ni omenil.
Danski pravosodni minister Morten Boedskov je v imenu danskega predsedstva danes izrazil obžalovanje zaradi odločitve Evropskega parlamenta o prekinitvi pogajanj s Svetom o petih zakonskih predlogih, med katerimi sta predlog o evropskem preiskovalnem nalogu in predlog o izmenjavi podatkov o letalskih potnikih. Poudaril je, da si je dansko predsedstvo prizadevalo in si bo še prizadevalo za dobro sodelovanje z Evropskim parlamentom, je v sporočilu za javnost še zapisalo dansko predsedstvo Sveta EU
Že doslej se je lahko članica schengna enostransko odločila za začasno uvedbo nadzora na notranjih mejah za 30 dni ali dlje v izjemnih okoliščinah, ko obstaja resna grožnja javnemu redu ali notranji varnosti.
V nujnih primerih, na primer ob terorističnih napadih, bi lahko država nadzor uvedla takoj, a bi bil omejen na deset dni z možnostjo podaljšanja za obdobja po 20 dni, a največ do dveh mesecev. Država bi morala o tem takoj obvestiti druge članice in komisijo.
V primeru resnih pomanjkljivosti pri nadzoru na zunanji meji pa bi bilo mogoče nadzor na notranji meji uvesti za do šest mesecev z možnostjo podaljšanja do največ dveh let. Odločitev bi morale sprejeti članice unije s kvalificirano večino na predlog komisije.