Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
12. 12. 2024,
10.18

Osveženo pred

1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,37

Natisni članek

Natisni članek

Evropska unija Bolgarija Romunija schengen

Četrtek, 12. 12. 2024, 10.18

1 mesec

Ministri EU podprli odpravo nadzora na mejah z Romunijo in Bolgarijo s 1. januarjem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,37
Meja Bolgarija, Romunija, schengen | V skladu z današnjo odločitvijo bodo 1. januarja prihodnje leto na kopenskih mejah Romunije in Bolgarije z drugimi članicami schengenskega območja in na meji med njima odpravili sistematično preverjanje oseb. | Foto Shutterstock

V skladu z današnjo odločitvijo bodo 1. januarja prihodnje leto na kopenskih mejah Romunije in Bolgarije z drugimi članicami schengenskega območja in na meji med njima odpravili sistematično preverjanje oseb.

Foto: Shutterstock

Notranji ministri držav članic EU so danes sprejeli odločitev, da se na kopenskih mejah Bolgarije in Romunije z drugimi članicami schengenskega območja in na meji med njima 1. januarja 2025 odpravi nadzor. Na teh mejah tako ne bodo več izvajali sistematičnega preverjanja oseb, bodo pa vsaj še pol leta izvajali ciljno usmerjen nadzor.

"To je velika zmaga za Bolgarijo in Romunijo, pa tudi za vso Evropo," je na družbenem omrežju X ob novici, da so ministri potrdili odpravo nadzora na kopenskih mejah z Bolgarijo in Romunijo, zapisalo madžarsko predsedstvo Sveta EU.

Romunski notranji minister Catalin Predoiu je že pred odločitvijo poudaril, da bo Romunija okrepila schengen. "Pripravljeni smo na to, da bomo še naprej zvest in trden partner schengenskega območja. Skupaj s Komisijo in drugimi državami članicami bomo delali, da bomo še utrdili svoj položaj," je povedal.

V skladu z današnjo odločitvijo bodo 1. januarja prihodnje leto na kopenskih mejah Romunije in Bolgarije z drugimi članicami schengenskega območja in na meji med njima odpravili sistematično preverjanje oseb.

Gerhard Karner,  Atanas Ilkov
Novice Avstrija bo umaknila veto na vstop Romunije in Bolgarije v schengen

Ciljno usmerjen nadzor še najmanj pol leta

Bodo pa v skladu z dogovorom notranjih ministrov Romunije, Bolgarije, Madžarske in Avstrije, ki je omogočil današnjo odločitev, na madžarsko-romunski in romunsko-bolgarski meji še najmanj pol leta izvajali ciljno usmerjen nadzor v skladu s schengenskim zakonikom. Ta omogoča začasno ponovno vzpostavitev nadzora na notranjih schengenskih mejah.

Poleg tega dogovor, sklenjen 22. novembra v Budimpešti, vključuje mešano policijsko patruljo, sestavljeno iz skupno stotih avstrijskih, bolgarskih, romunskih in madžarskih policistov, ki bo Bolgariji pomagala pri nadzoru zunanje meje EU s Turčijo.

Nemška policija na meji
Novice Nemčija ponovno uvaja nadzor na vseh kopenskih mejah

Bolgarija in Romunija, ki sta članici EU od leta 2007, sta tako po več kot desetletju prizadevanj vendarle dočakali polnopravno članstvo v schengenskem prostoru. Nadzor na njunih zračnih in pomorskih mejah z drugimi članicami schengna je bil odpravljen že konec marca letos.

Bolgarija in Romunija odpravo nadzora na mejah označili za zgodovinsko odločitev

Obe novi članici območja sta danes pozdravili odločitev notranjih ministrov članic EU o odpravi nadzora na mejah z njima. V skupnem sporočilu za javnost sta menili, da gre za zgodovinsko odločitev in poudarili, da je bil to njun ključni cilj od vstopa v EU leta 2007. 

Za romunskega predsednika Klausa Iohannisa je odločitev o odpravi nadzora priznanje za dolgoletna prizadevanja in napredek. "Še naprej bomo ravnali odgovorno za zaščito in krepitev zunanjih meja EU," je obljubil. Dodal je, da ta odločitev krepi varnost in enotnost EU.

"Zgodovinski trenutek," pa je poudaril madžarski notranji minister Sandor Pinter, čigar država predseduje Svetu EU. Odpravo nadzora na notranjih kopenskih mejah z Bolgarijo in Romunijo ter med njima je označil za glavno prednostno nalogo madžarskega predsedstva. "Ta korak ne bo koristil le bolgarskim in romunskim državljanom, temveč tudi celotni EU," je še menil.

"V celoti v schengnu, kamor spadate," je Romuniji in Bolgariji na omrežju X sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Evropski komisar za notranje zadeve in migracije Magnus Brunner je izpostavil, da bo Evropa po odločitvi notranjih ministrov močnejša, varnejša in bolj konkurenčna. Schegnensko območje pa je v zapisu na omrežju X označil za enega najbolj otipljivih dosežkov EU ter največje območje prostega gibanja brez mejnega nadzora na svetu.

Avstrija le umaknila veto

Polnopravno članstvo Romunije in Bolgarije v EU je omogočil umik veta Avstrije, ki je njunemu polnemu vstopu v schengensko območje nasprotovala, češ da bi to okrepilo nezakonite migracije.

"Prav in pomembno je bilo, da smo si vzeli dve leti časa za sprejetje konkretnih ukrepov glede vprašanja schengna, da bi izboljšali razmere na zunanjih mejah na tej poti nezakonitih migracij," je pred glasovanjem dejal avstrijski notranji minister Gerhard Karner in ponovno pojasnil avstrijski veto.

Ob tem se je Romuniji in Bolgariji zahvalil za intenzivno in dobro sodelovanje pri zmanjševanju nezakonitih migracij. Zatrdil je še, da avstrijski veto ni bil usmerjen proti njima, temveč je bil po njegovih besedah nujen, ker so nezakonite migracije množično prizadele Avstrijo.

Schengen – prosto gibanje, ki to ni

Schengensko območje, ki bo prihodnje leto praznovalo 40 let, sestavlja 29 držav – 25 članic EU ter Švica, Norveška, Islandija in Lihtenštajn. Tako omogoča prosto gibanje skoraj 420 milijonom ljudem.

Se je pa v zadnjem obdobju znašlo v krizi, saj več držav izvaja začasni nadzor na notranjih mejah z drugimi članicami schengna.

Poklukar: Pridružitev Romunije in Bolgarije schengnu prispeva tudi k varnosti Slovenije

Polnopravno članstvo Bolgarije in Romunije v schengnu bo prispevalo tudi k večji varnosti Slovenije, je ob današnji odločitvi notranjih ministrov EU o odpravi nadzora na kopenskih mejah med tema dvema državama in drugimi članicami schengna povedal slovenski notranji minister Boštjan Poklukar.

Kot je povedal Poklukar, se vstopa Romunije in Bolgarije v schengensko območje med drugim veseli, "ker se bo nekoliko zmanjšal pritisk na schengensko mejo na Hrvaškem, pa tudi na Madžarskem, kar pa pomeni tudi večjo varnost za Slovenijo in nenazadnje za celotno Evropsko unijo".

Poudaril je sicer, da pridružitev schengnu za Bolgarijo in Romunijo ne predstavlja samo odgovornosti, ampak kaže tudi na zaupanje drugih držav članic do njiju. "Jaz verjamem, da bosta obe državi svojo nalogo na zunanji schengenski meji izvajali vzorno," je dejal minister.

Hrvaška Schengen
Novice Romunija in Bolgarija bi lahko januarja postali polnopravni članici schengna
mejna kontrola
Novice Avstrija še za pol leta podaljšala nadzor na meji s Slovenijo
Migranti na južni meji ZDA
Novice Kaj liste menijo o migracijah in schengnu
Ne spreglejte