Evropski komisar za zdravje in potrošnike Tonio Borg se je v razpravi z evropskimi poslanci o aferi s konjskim mesom zavzel za stroge finančne kazni.
Komisija bo sicer do jeseni pripravila predlog pravil, ki bodo predvidela označevanje porekla tudi za predelano hrano.
"Imamo enega najboljših sistemov za varnost hrane na svetu," je sicer ponovno zatrdil komisar, ki pa obenem priznava, da obstaja možnost za izboljšave in da jih bodo tudi izvedli. Kot je pojasnil, je "problem v implementaciji zakonodaje, ne sami zakonodaji".
Borg se zavzema za strožje sankcije za kršitelje pravil EU glede hrane. Že pred izbruhom sedanje afere zaradi nedeklariranega konjskega mesa, ki so ga odkrili v izdelkih zamrznjene hrane na trgovskih policah po Evropi, so v Evropski komisiji pripravili predlog direktive, ki bi države pozvala k sprejetju strožjih finančnih sankcij na tem področju.
Kazni, nadzor in označevanje
"Samo možnost, da izgubiš več, kot lahko pridobiš z nezakonitimi dejanji, je lahko učinkovito sredstvo zastraševanja," je poudaril.
Drugo področje, kjer bi bilo treba izboljšati obstoječi sistem, je nadzor. Tu komisija zaenkrat lahko državam le predlaga, kakšne mehanizme nadzora naj sprejmejo. Te pristojnosti komisije bi se naj v prihodnosti okrepile in države bodo skušali med drugim prisiliti, da uvedejo nenapovedane inšpekcije.
Tretje področje, kjer komisija pripravlja izboljšave, je uvedba obveznega označevanja države porekla tudi za predelano hrano. Borg je sicer izpostavil, da tudi če bi to že veljalo, sedanje afere ne bi preprečilo, vseeno pa podpira zahteve v tej smeri. Komisija bo pohitela s poročilom o izvedljivosti tega in ga bo objavila do jeseni, on pa bo nato ukrepal naprej.
Komisar je sicer večkrat izpostavil, da je to, da je hrana ustrezno označena in varna ter da so spoštovana pravila EU, v prvi vrsti odgovornost proizvajalcev hrane, nato pa državnih organov. Šele nato vstopi Evropska komisija s svojim sistemom nadzora, obveščanja in sledenja, za katerega pa se je tudi v tej aferi pokazalo, da dobro deluje.
Šokirani nad dolžino prehranske verige
Poslanci so se v razpravi načeloma strinjali, da je sistem nadzora nad prehransko verigo v EU v primerjavi s preostalim svetom zelo dober. A vendarle pa imamo vedno znova škandale, je ugotovil Richard Seeber (EPP).
Soglasno so podprli tako strožje sankcije za kršitelje - tudi če jih mora od držav članic EU nekako izsiliti komisija - kot uvedbo obveznega označevanja države porekla za predelano hrano. Chris Davies (ALDE) je kot osnovni problem izpostavil, da Evropska komisija nima svoje "policije" in se mora zanašati na države, te pa obstoječih pravil na žalost ne izvajajo enotno.
Linda McAavan (S&D) je poudarila, da so bili ljudje šokirani, ko so ob sedanji aferi ugotovili, kako dolga je dejansko prehranska veriga in zajema celo množico držav. Carl Schlyter iz Zelenih je izpostavil pomen uživanja lokalno pridelane in čim bolj sveže hrane. James Nicholson (ECR) pa je opozoril, da je za goljufije kriv tudi pritisk na proizvajalce, da mora biti hrana čim cenejša.
Kot so še poudarjali poslanci, je treba nujno čim prej povrniti zaupanje potrošnikov, za to pa je med drugim treba čim prej poiskati in kaznovati odgovorne za afero. Komisar jim je zatrdil, da to delo v državah članicah in tudi pod okriljem Europola dobro poteka.