Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
8. 12. 2012,
11.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

intervju

Sobota, 8. 12. 2012, 11.12

8 let, 7 mesecev

Egiptovski novinar El Dabh: Realne alternative Mursiju ni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Za zdaj kakršnekoli realne alternative ne obstajajo. Mursi je bil izvoljen, država pa verjetno ne bi sprejela neizvoljenega voditelja, ki bi zasegel njegovo mesto, ocenjuje egiptovski novinar.

Zadnje dni smo veliko poročali o nemirih in protestih v Egiptu. V Kairu je na tisoče protestnikov, ki nasprotujejo egiptovskemu predsedniku Mohamedu Mursiju in zahtevajo njegov odstop. Prišlo je tudi že do nasilja med nasprotniki in privrženci predsednika in zdi se, da Egipt postaja vse bolj razdeljen.

Zanimalo nas je, kako na celotno situacijo in proteste v Kairu gledajo tam živeči ljudje, zato smo na Planet Siol.net o tem povprašali novinarja pri egiptovskem časopisu The Daily News Egypt Basila El Dabha.

Opozicija še ni zahtevala odstopa Znano je, da je proteste sprožila Mursijeva odločitev o razširitvi pristojnosti, s katerimi je želel pospešiti sprejetje nove ustave. Takrat so se tudi, kot pojasnjuje novinar, na ulici začeli pojavljati pozivi k njegovemu odstopu. "Vendar pa uradna opozicija te zahteve še ni izrazila," je povedal El Dabh in dodal, da namesto tega poskušajo doseči, da bi se Mursi svojim razširjenim pooblastilom odrekel, s čimer bi omogočil pisanje bolj vsestranske ustave.

Kot je pojasnil za Planet Siol.net, je namreč ideološko načelo protestov to, da pokažejo nestrinjanje z dominacijo islamistov v političnem diskurzu. Ta dominacija pa je vidna ravno v zdajšnjem predlogu ustave, ki mu je opozicija močno ugovarjala. Tudi zato so se pojavili pozivi k odstopu Mursija. Pred tem jih, tako poudarja novinar, ni bilo.

Pred državljansko vojno je še veliko drugih možnosti Na vprašanje, ali bi lahko zaradi očitne razdeljenosti Egipčanov nastala državljanska vojna, je novinar dejal, da imajo veliko drugih možnosti in poti, preden bi prišlo tako daleč.

"Državljanska vojna zahteva dve strani, ki sta oboroženi. Medtem ko je opozicija obtožila Muslimansko bratovščino, da je oborožena, se ta trend ni pokazal kot zelo razširjen, zato lahko rečemo, da opozicija ni ravno oborožena," je dejal novinar in ob tem pojasnil, da je v Egiptu zelo razširjen črni trg z orožjem, zato bi se v primeru, da bi se stvari stopnjevale, kaj hitro lahko vse obrnilo.

El Dabh: Boji med protestniki so posledica pomanjkanja kompromisa El Dabh kot novinar dogajanje na ulicah Egipta spremlja vsakodnevno in tudi poroča s terena. O samih protestih je tako dejal, da so boji med protestniki predvsem posledica pomanjkanja kompromisa.

Nemire med protestniki v Kairu so po njegovem povzročili člani Muslimanske bratovščine, ko so pozvali k protestu na isti lokaciji, kot so se zbrale opozicijske skupine. Vendar pa tudi opozicijske skupine niso povsem nedolžne.

"Od tu lahko gremo po dveh poteh: po poti stopnjevanja, katerega rezultat bo oborožen konflikt, ali po poti umiritve, ki jo bodo prinesla pogajanja političnih sil. Mislim in upam, da je to drugo bolj verjetno," je dejal.

Mursi je delal podobne napake kot Mubarak El Dabh meni, da kljub Mursijevemu morebitnemu odstopu ne bi bilo mogoče biti prepričan, da tudi naslednji voditelj ne bi bil diktator, vendar pa ob tem poudarja, da verjetnost, da bi Mursi odstopil v kratkem, ni velika. "Mislim sicer, da bi se naslednji vodja učil iz Mursijevih napak, čeprav lahko zdaj vidimo, da je Mursi naredil kar nekaj podobnih napak kot Mubarak," je dejal in vnovič poudaril, da neke jasne alternative še ni.

Največja ovira Egipta je nerazvito gospodarstvo Več kot leto dni je že od začetka egiptovske revolucije, zato smo novinarja povprašali tudi o tem, kakšne možnosti in ovire po njegovem čakajo Egipt v prihodnje. Dejal je, da je v Egiptu največji problem oziroma ovira gospodarstvo. "Njegovo izboljšanje bi morala biti največja prioriteta te države, saj na tem področju ni nobenega napredka. Prav tako se stopnjujeta brezposlenost in revščina," je sklenil.

Ne spreglejte