Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
6. 11. 2023,
12.13

Osveženo pred

5 mesecev, 4 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,24

Natisni članek

denar Slovenija proračun

Ponedeljek, 6. 11. 2023, 12.13

5 mesecev, 4 tedne

Državni proračun v desetih mesecih z 1,1 milijarde evrov primanjkljaja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,24
evri denar evro | Foto Matej Povše

Foto: Matej Povše

Državni proračun je v prvih desetih mesecih zabeležil 10,5 milijarde evrov prihodkov, kar je 1,8 odstotka več kot leto prej, odhodki pa so narasli za 9,8 odstotka na 11,6 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj je znašal 1,1 milijarde evrov. V proračunu se že odražajo ukrepi po nedavnih naravnih nesrečah, rastejo tudi investicije.

Kot so sporočili z ministrstva za finance, je na okrepljene izdatke letos najprej vplivala pomoč gospodarstvu zaradi energetske krize in draginje, zdaj pa se že odražajo tudi izdatki po nedavnih naravnih nesrečah. Odhodki so kljub višji rasti nekoliko nižji od načrtovanih, v desetih mesecih so dosegli 71,1 odstotka načrtovanih za celotno leto. Prihodki so medtem z 79,7-odstotno realizacijo skoraj skladni z načrtovanimi v rebalansu.

Za transferje posameznikom in gospodinjstvom 1,6 milijarde evrov

Za transferje posameznikom in gospodinjstvom je bilo letos namenjenih 1,6 milijarde evrov, kar je tri odstotke več kot lani. Medtem ko so se zaradi nižjega števila nezaposlenih znižali transferji tej kategoriji posameznikov, so se zvišali družinski prejemki in starševska nadomestila (tudi zaradi izplačila draginjskega dodatka za otroke) ter sredstva za izvajanje zakona o osebni asistenci, izplačana pa sta bila tudi energetski dodatek za najbolj ranljive in izredna denarna socialna pomoč za najbolj ranljive po nedavnih naravnih nesrečah.

Robert Golob
Novice Golob: Kljub poplavam vse bistvene investicije v proračunu ostajajo #video

Rast skupnih transferjev je poleg nižjega obsega sredstev za brezposelne ublažila tudi odsotnost izplačila turističnih bonov, ki so se lani še odrazili v državnem proračunu.

Za subvencije 724 milijonov evrov

Za subvencije je bilo do konca oktobra izplačanih 724 milijonov evrov oz. 55,4 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju. To med drugim vključuje pomoč gospodarstvu zaradi energetske krize in draginje ter sredstva za odpravo škode zaradi naravnih nesreč v gospodarstvu.

V subvencije je vključena tudi pomoč gospodarstvu zaradi energetske krize. | Foto: Getty Images V subvencije je vključena tudi pomoč gospodarstvu zaradi energetske krize. Foto: Getty Images

V sklade socialnega zavarovanja je državni proračun v prvih desetih mesecih prispeval 1,4 milijarde evrov, kar je deset odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Po znesku prednjači transfer v pokojninsko blagajno, ki je dosegel 982 milijonov evrov, kar je 9,7 odstotka manj kot v primerljivem lanskem obdobju, ko je bil izplačan solidarnostni dodatek za upokojence.

Za investicije 1,3 milijarde evrov

Rast skupnih transferjev je tako posledica višjega transferja v zdravstveno blagajno; državni proračun letos med drugim financira zdravstvene storitve, opravljene poleg rednega obsega dela, izpostavljajo na finančnem ministrstvu.

fiskalni svet Davorin Kračun
Novice Državni proračun letos s 765 milijoni evrov primanjkljaja

Državni proračun je za investicije v prvih desetih mesecih namenil 1,3 milijarde evrov oz. 40 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Ministrstvo je izpostavilo vlaganja v železniško infrastrukturo, javne zdravstvene zavode, poplavno varnost in občinske programe za preprečevanje naravnih nesreč.

Devet milijard davčnih prihodkov

Davčni prihodki, ki predstavljajo glavni del prihodkov, so v desetih mesecih nanesli devet milijard evrov oz. 3,3 odstotka več kot v primerljivem obdobju lani. Prilivi od davka na dodano vrednost so dosegli 4,2 milijarde evrov oz. 5,8 odstotka več. Na višje prilive sta v večji meri vplivali dejavnosti gradbeništva in oskrbe z električno energijo, plinom in paro ob spremljajočih inflacijskih pritiskih v večini dejavnosti.

Davčnih prihodki so v primerjavi s primerljivim lanskim obdobjem narasli za 3,3 odstotke. | Foto: Ana Kovač Davčnih prihodki so v primerjavi s primerljivim lanskim obdobjem narasli za 3,3 odstotke. Foto: Ana Kovač

Dohodnina je dosegla 1,4 milijarde evrov oz. 9,8 odstotka več. Spremembe dohodninske zakonodaje so delno oklestile te prihodke, njihovo rast pa poganjajo visoka zaposlenost in pritiski na rast plač. Del prilivov iz dohodnine sicer prejmejo občine, ta del se je v medletni primerjavi zvišal za 8,6 odstotka.

Prihodki od trošarin

Prihodki od trošarin so dosegli 1,4 milijarde evrov oz. 12,8 odstotka več. Rast je posledica višjih prihodkov od trošarin od energentov, k čemur so prispevali lanski odlog plačila, letošnja plačila zapadlih obrokov in prilagajanje trošarin na pogonska goriva, in višjih trošarin na tobačne izdelke.

Laboratorij
Novice Proračunska sredstva za znanost in inovacije nikoli višja

Prilivi od davka od dohodkov pravnih oseb so znašali 1,2 milijarde evrov in so bili za 12,4 odstotka nižji.

691 milijonov evropskih sredstev

Slovenija je iz EU v desetih mesecih prejela 691 milijonov evrov oz. 8,2 odstotka manj kot v primerljivem obdobju lani. Razliko predstavljajo sredstva, ki jih država prejme iz mehanizma za okrevanje in odpornost; letos smo za zdaj prejeli 50 milijonov evrov, lani pa 118 milijonov evrov.

Denar, plača
Novice Opozorilo vladi: Takšna politika je neustrezna
sindikati
Novice Sindikati ostro proti zamrznitvi transferjev in olajšav #video
denar
Novice Javnofinančni primanjkljaj v drugem četrtletju 3,7 odstotka BDP
Evri denar denarnica
Novice Kdo vam bo plačal bolniško in kaj bo z vašo plačo?
Ne spreglejte