Nedelja, 18. 3. 2018, 9.37
6 let, 8 mesecev
Dekleta, ki jih v Afganistanu vzgajajo kot fante #foto #video
Kulturna praksa, ki se ji reče bacha posh, spodbuja starše, da svoje hčerke oblačijo in vzgajajo kot dečke, saj jim s tem omogočajo boljšo prihodnost. Žal ta praksa njihova življenja pogosto še oteži, pravi direktorica organizacije Ženske za afganistanske ženske.
Skozi zgodovino so se ženske večkrat oblačile v moške, da so se lahko bojevale v vojnah, se pridružile verskim skupnostim ali pa ustvarjale uspešno kariero. V Afganistanu nekatere družine svoje hčere vzgajajo kot dečke, saj jim tako omogočajo boljše življenje, poroča National Geographic (NG).
Poznamo dečke, deklice in bacha posh
"Dokler ima en spol tako pomembno vlogo, drugi pa je nezaželen, bodo obstajali posamezniki, ki bodo želeli mejo prestopiti," je za NG povedala Najia Nasim, direktorica organizacije za ženske v Afganistanu.
In #Afghanistan, there are girls, there are boys,and then there are the bacha posh #femalesons http://t.co/xNSszeXE5F pic.twitter.com/FsCsAaiC8D
— Mila Jansen (@jansen_mila) 15 April 2015
V afganistanski patriarhalni družbi ekonomska odvisnost od moških in socialne stigme starše postavljajo v zelo težek položaj. Medtem ko sinovi služijo denar, nadaljujejo družinsko tradicijo in ostanejo doma, da skrbijo za stare starše, so hčere za družino pogosto le breme, piše NG.
Predvsem v družinah, kjer je več hčera kot sinov ali pa so celo samo deklice, se starši odločijo, da bodo zamenjali spol svojih otrok s kulturno prakso bacha posh in s tem razbremenili finančno breme družine. Nekateri celo verjamejo, da bo ob naslednji nosečnosti bacha posh hčer rodila dečka.
"Za nekatere družine bacha posh ne pomeni le časti ali ugleda, ampak sploh zmožnost preživetja," so zapisali nekateri uporabniki Twitterja. Družina namreč brez moškega sploh ne more imeti dohodka, saj ženske ne smejo delati.
“for some families, having a bacha posh isn’t a matter of honor or reputation, but a means of survival” pic.twitter.com/Q09q5hiXwg
— прощай молодость (@chavIouis) 24 February 2018
Bacha posh lahko uveljavljajo vse ugodnosti moškega spola
"Ta tradicija družini omogoča, da se izogne socialni stigmi, ki je povezana s tem, da nima otrok moškega spola. Bacha posh dekleta gredo lahko same v trgovino, v šolo spremljajo svoje sestre, se zaposlijo, sodelujejo v športnih disciplinah in prevzamejo katerokoli drugo vlogo moškega v družbi," je povedala Nasimova.
Čeprav točen izvor prakse še vedno ni znan, ta postaja čedalje bolj prepoznavna.
The Bacha Posh, a "girl dressed like a boy," is treated like any other male but must unlearn her gender-defined identity on turning 17 or 18https://t.co/f8o9wq9AcK
— sigi kusa (@sigikusa) 5 March 2018
Bacha posh traja samo do pubertete, potem življenje pogosto postane pekel
Dekleta kot dečki uživajo številne pravice, ki jih sicer ne bi, ko enkrat pridejo v puberteto, pa morajo spet sprejeti ženski spol. Tu pa nastane problem, poroča National Geographic.
Once bacha posh reach puberty, they’re expected to transition back to being women, giving up freedoms they’ve enjoyed until then #Explorer
— Nat Geo Channel (@NatGeoChannel) 20 June 2017
V zavetišču za ženske v Kabulu se srečajo vsaj z dvema primeroma bacha posh na leto, delo s temi dekleti pa je še posebej težko, pravi Nasimova. Te ženske je zaznamovalo nadlegovanje, poniževanje, izolacija od skupnosti, a kljub temu večina noče začeti življenja kot ženska.
Prepovedi, ki jim jih določa spol, zelo težko sprejmejo: naučiti se morajo živeti pod burko, kuhati za svoje družine ter se v družbi obnašati veliko bolj neopazno in skromno.
"Ko odrastejo, se zavejo, da ne bodo mogle biti večno v vlogi moškega, nihče pa jih ne sprejme v vlogi deklet," njihovo stisko pojasnjuje Nasimova. "Gre za represijo, ignoriranje ženske sposobnosti, talenta in pravic. Zavračanje ženskih verskih in islamskih pravic je pravzaprav žalitev za ženski spol."
9