Četrtek, 19. 2. 2015, 18.37
8 let, 7 mesecev
Debalcevo je v rokah upornikov ostalo opustošeno mesto
Kot poroča novinar BBC Nick Paton Walsh, je silovitemu obstreljevanju tega strateško pomembnega železniškega vozlišča na vzhodu Ukrajine ušla komajda kakšna hiša. Potem ko so se vojaki v sredo umaknili, je kraj zdaj pod nadzorom separatistov.
Medtem ko je tektonski premik sil na bojišču takoj očiten, pa zaenkrat še ni jasno, kaj odhod vladnih sil iz Debalceva dejansko pomeni za krhki mirovni dogovor, sklenjen pred tednom dni v beloruski prestolnici Minsk.
Bodo separatisti sedaj ustavili svojo ofenzivo, zadovoljni z ozemljem, ki ga imajo? Ali jih bo ta vojaški uspeh še dodatno opogumil in bodo skušali dobiti še več?
Po mestu je videti uničene ukrajinske oklepnike, ki so tam ostali po umiku vojakov. Občasno je slišati tudi streljanje, kar naj bi nakazovalo, da vsi vojaki le še niso odšli, v daljavi se še vedno razlega tudi topniško obstreljevanje.
Čeprav oblasti v Kijevu trdijo, da je bil umik iz Debalceva načrtovan in organiziran, obstaja vrsta znakov, da temu ni bilo tako in da držijo trditve separatistov, da so se premagani predali. To ni presenetljivo, glede na to da so separatistične sile neprimerljivo bolje oborožene - po prepričanju Zahoda in Kijeva po zaslugi Rusije.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je brez omahovanja v teh dneh glede dogajanja v Debalcevu prst znova uperil v Rusijo. "Cel svet je videl, da se Rusija ne drži svojih zavez," je izjavil po umiku vladnih sil.
Kijev sedaj terja namestitev mirovnih sil Združenih narodov, ki bi nadzorovali spoštovanje premirja na vzhodu Ukrajine, a je Rusija to možnost že zavrnila. Kot je poudaril njen veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin, bi bilo to v nasprotju z dogovorom iz Minska.
"Ko predlagajo nove sheme, namesto da bi uresničili to, kar je bilo dogovorjeno, je to razlog za sum, da skušajo spodkopati dogovor iz Minska," je Čurkin pokazal s prstom nazaj na Kijev.